For Reference Only
| Part Number | YC248-FR-07215RL |
| LIXINC Part # | YC248-FR-07215RL |
| Manufacturer | Yageo |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 8 RES 215 OHM 1606 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | YC248-FR-07215RL PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 20 - Apr 24 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | YC248-FR-07215RL |
| Brand: | Yageo |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | Yageo |
| Series: | YC248 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 215 |
| Tolerance: | ±1% |
| Number of Resistors: | 8 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 16 |
| Power Per Element: | 62.5mW |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Applications: | DDRAM, SDRAM |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1606, Convex, Long Side Terminals |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.157" L x 0.063" W (4.00mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| 742C083180JP | RES ARRAY 4 RES 18 OHM 1206 | 807 More on Order |
|
| TC124-FR-07348KL | RES ARRAY 4 RES 348K OHM 0804 | 957 More on Order |
|
| 742C04349R9FP | RES ARRAY 2 RES 49.9 OHM 0606 | 900 More on Order |
|
| MSP08C033K30GEJ | RES ARRAY 4 RES 3.3K OHM 8SIP | 864 More on Order |
|
| 4816P-2-682LF | RES ARRAY 15 RES 6.8K OHM 16SOIC | 954 More on Order |
|
| 4308H-101-153 | RES ARRAY 7 RES 15K OHM 8SIP | 993 More on Order |
|
| VSSR1603220JTF | RES ARRAY 8 RES 22 OHM 16SSOP | 852 More on Order |
|
| YC248-JR-071K6L | RES ARRAY 8 RES 1.6K OHM 1606 | 890 More on Order |
|
| MNR12ERAPJ471 | RES ARRAY 2 RES 470 OHM 0606 | 1354 More on Order |
|
| 4608X-102-125LF | RES ARRAY 4 RES 1.2M OHM 8SIP | 946 More on Order |
|
| 4816P-1-343LF | RES ARRAY 8 RES 34K OHM 16SOIC | 827 More on Order |
|
| Y1365V0282QT0U | RES ARRAY 4 RES 300 OHM 8SOIC | 972 More on Order |
|
| Y1747V0198BA9W | RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC | 991 More on Order |
| In Stock | 10975 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06627 | $0.06627 |
| 5000 | $0.06627 | $331.35 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.