For Reference Only
| Part Number | YC248-JR-071K6L |
| LIXINC Part # | YC248-JR-071K6L |
| Manufacturer | Yageo |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 8 RES 1.6K OHM 1606 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | YC248-JR-071K6L PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | YC248-JR-071K6L |
| Brand: | Yageo |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | Yageo |
| Series: | YC248 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 1.6k |
| Tolerance: | ±5% |
| Number of Resistors: | 8 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 16 |
| Power Per Element: | 62.5mW |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Applications: | DDRAM, SDRAM |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1606, Convex, Long Side Terminals |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.157" L x 0.063" W (4.00mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| MNR12ERAPJ471 | RES ARRAY 2 RES 470 OHM 0606 | 1422 More on Order |
|
| 4608X-102-125LF | RES ARRAY 4 RES 1.2M OHM 8SIP | 954 More on Order |
|
| 4816P-1-343LF | RES ARRAY 8 RES 34K OHM 16SOIC | 915 More on Order |
|
| Y1365V0282QT0U | RES ARRAY 4 RES 300 OHM 8SOIC | 865 More on Order |
|
| Y1747V0198BA9W | RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC | 934 More on Order |
|
| RF062PJ432CS | RESISTOR ARRAY FLAT TERMINAL 0 | 940 More on Order |
|
| YC248-JR-0722KL | RES ARRAY 8 RES 22K OHM 1606 | 984 More on Order |
|
| CN34J223CT | RESARRAY0603X4 5% 22K OHM | 15907 More on Order |
|
| ACASN2002E2002P1AT | RES ARRAY 2 RES 20K OHM 0606 | 931 More on Order |
|
| YC162-FR-0751RL | RES ARRAY 2 RES 51 OHM 0606 | 945 More on Order |
|
| 767145102BPTR13 | RES NETWORK 24 RES 2K OHM 14SOIC | 941 More on Order |
|
| RAVF104DFT27R0 | RES ARRAY 4 RES 27 OHM 0804 | 834 More on Order |
|
| CAY10-562J4LF | RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 0804 | 849 More on Order |
| In Stock | 10999 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03202 | $0.03202 |
| 5000 | $0.03202 | $160.1 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.