For Reference Only
| Part Number | ERA-6AEB6042V |
| LIXINC Part # | ERA-6AEB6042V |
| Manufacturer | Panasonic |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 60.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ERA-6AEB6042V PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 14 - Apr 18 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | ERA-6AEB6042V |
| Brand: | Panasonic |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Panasonic |
| Series: | ERA-6A |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 60.4 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RN73H2ETTD22R3F50 | RES 22.3 OHM 1% 1/4W 1210 | 854 More on Order |
|
| RT0805WRE07243RL | RES SMD 243 OHM 0.05% 1/8W 0805 | 988 More on Order |
|
| RN73H2ETTD4300B50 | RES 430 OHM 0.1% 1/4W 1210 | 867 More on Order |
|
| SM6227FT2R43 | RES 2.43 OHM 1% 3W 6227 | 952 More on Order |
|
| RK73H1ERTTP1213D | RES 121K OHM 0.50% 1/10W 0402 | 858 More on Order |
|
| WK73R2JTTE6490F | RES 649 OHM 1% 1W 1812 | 877 More on Order |
|
| RT0805CRC07294KL | RES SMD 294K OHM 0.25% 1/8W 0805 | 915 More on Order |
|
| RT1206CRD07243RL | RES SMD 243 OHM 0.25% 1/4W 1206 | 908 More on Order |
|
| RN73H2BTTD1143F50 | RES 114K OHM 1% 1/4W 1206 | 809 More on Order |
|
| RT2010DKE0714R3L | RES SMD 14.3 OHM 0.5% 1/2W 2010 | 873 More on Order |
|
| CR0266R5F | RES SMD 66.5 OHM 1% 3/4W 2010 | 881 More on Order |
|
| RG3216V-1651-W-T1 | RES SMD 1.65KOHM 0.05% 1/4W 1206 | 905 More on Order |
|
| RT0805BRD07374RL | RES SMD 374 OHM 0.1% 1/8W 0805 | 851 More on Order |
| In Stock | 14653 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31000 | $0.31 |
| 5000 | $0.03749 | $187.45 |
| 10000 | $0.03499 | $349.9 |
| 25000 | $0.03451 | $862.75 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.