For Reference Only
| Part Number | HV732ATTD4023D |
| LIXINC Part # | HV732ATTD4023D |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 402K OHM 0.5% 1/8W 0805 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | HV732ATTD4023D PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 18 - Apr 22 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | HV732ATTD4023D |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | HV73 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 402 kOhms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | High Voltage, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RN73H1JTTD3521C50 | RES 3.52K OHM 0.25% 1/10W 0603 | 966 More on Order |
|
| CRCW0805365KFKTB | RES SMD 365K OHM 1% 1/8W 0805 | 932 More on Order |
|
| SG732BTTD180K | RES 18 OHM 10% 1/3W 1206 | 871 More on Order |
|
| RMCF1206FT93K1 | RES 93.1K OHM 1% 1/4W 1206 | 10629 More on Order |
|
| PMR100HZPJU5L0 | RES 0.005 OHM 5% 2W 2512 | 823 More on Order |
|
| RN73R1JTTD1541D10 | RES 1.54K OHM 0.5% 1/10W 0603 | 899 More on Order |
|
| Y4062100R000F0R | RES SMD 100 OHM 1% 0.3W 0805 | 932 More on Order |
|
| RP73D2A15RBTDF | RES SMD 15 OHM 0.1% 1/8W 0805 | 977 More on Order |
|
| CRCW120622R0FKEA | RES SMD 22 OHM 1% 1/4W 1206 | 19657 More on Order |
|
| ERJ-2RKF3001X | RES SMD 3K OHM 1% 1/10W 0402 | 926 More on Order |
|
| ERJ-2RKD68R1X | RES 68.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 | 830 More on Order |
|
| RN73H2BTTD1113F100 | RES 111K OHM 1% 1/4W 1206 | 842 More on Order |
|
| RN73H1JTTD20R3F100 | RES 20.3 OHM 1% 1/10W 0603 | 824 More on Order |
| In Stock | 10831 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10706 | $0.10706 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.