For Reference Only
| Part Number | 741C083333JP |
| LIXINC Part # | 741C083333JP |
| Manufacturer | CTS Corporation |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 4 RES 33K OHM 0804 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 741C083333JP PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | 741C083333JP |
| Brand: | CTS Corporation |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | CTS Corporation |
| Series: | 741 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 33k |
| Tolerance: | ±5% |
| Number of Resistors: | 4 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 8 |
| Power Per Element: | 62.5mW |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Applications: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0804, Concave, Long Side Terminals |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.020" (0.50mm) |
| RF062PJ124CS | RESISTOR ARRAY FLAT TERMINAL 0 | 986 More on Order |
|
| EXB-D6JP000A | RES ARRAY ZERO OHM 1206 | 9279 More on Order |
|
| 77063274P | RES ARRAY 3 RES 270K OHM 6SIP | 954 More on Order |
|
| EXB-34V560JV | RES ARRAY 2 RES 56 OHM 0606 | 53091 More on Order |
|
| EXB-E10C104J | RES ARRAY 8 RES 100K OHM 1608 | 5427 More on Order |
|
| EXB-28V110JX | RES ARRAY 4 RES 11 OHM 0804 | 1049 More on Order |
|
| 4604X-102-393LF | RES ARRAY 2 RES 39K OHM 4SIP | 875 More on Order |
|
| RAVF104DFT11R0 | RES ARRAY 4 RES 11 OHM 0804 | 985 More on Order |
|
| RAVF164DFT2K20 | RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 1206 | 989 More on Order |
|
| 766143471GPTR7 | RES ARRAY 7 RES 470 OHM 14SOIC | 913 More on Order |
|
| 4610X-101-102LF | RES ARRAY 9 RES 1K OHM 10SIP | 2745 More on Order |
|
| 4114R-1-560 | RES ARRAY 7 RES 56 OHM 14DIP | 959 More on Order |
|
| 767143122GPTR13 | RES ARRAY 7 RES 1.2K OHM 14SOIC | 899 More on Order |
| In Stock | 23619 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16000 | $0.16 |
| 10000 | $0.01782 | $178.2 |
| 30000 | $0.01693 | $507.9 |
| 50000 | $0.01658 | $829 |
| 100000 | $0.01623 | $1623 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.