For Reference Only
| Part Number | MC17XS6400BEKR2 |
| LIXINC Part # | MC17XS6400BEKR2 |
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Category | Integrated Circuits › PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Description | IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 32HSOP |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MC17XS6400BEKR2 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 21 - May 25 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | MC17XS6400BEKR2 |
| Brand: | NXP Semiconductors |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Integrated Circuits |
| Subcategory: | PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Switch Type: | General Purpose |
| Number of Outputs: | 4 |
| Ratio - Input:Output: | 1:1 |
| Output Configuration: | High Side |
| Output Type: | N-Channel |
| Interface: | SPI |
| Voltage - Load: | 7V ~ 18V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5V ~ 5.5V |
| Current - Output (Max): | 5.5A |
| Rds On (Typ): | 17mOhm |
| Input Type: | - |
| Features: | Slew Rate Controlled |
| Fault Protection: | Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Supplier Device Package: | 32-HSOP |
| Package / Case: | 32-SSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad |
| MIC94300YCS-TR | IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 4WLCSP | 937 More on Order |
|
| MC34981ABHFK | IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 16QFN | 906 More on Order |
|
| DS3680MX | IC PWR DRIVER BIPOLAR 1:1 14SOIC | 830 More on Order |
|
| BTS452RNT | IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 TO252-5 | 828 More on Order |
|
| VN02HSP-E | IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 PWRSO10 | 840 More on Order |
|
| MC33888FBR2 | IC PWR SWITCH N-CHANNEL 64PQFP | 835 More on Order |
|
| VNS14NV04 | IC PWR DRIVER N-CHANNEL 1:1 8SO | 962 More on Order |
|
| VND1NV04-1-E | IC PWR DRIVER N-CHANNEL 1:1 DPAK | 988 More on Order |
|
| BTS5440GNT | IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 DSO-28 | 967 More on Order |
|
| ST890BD | IC PWR SWITCH P-CHANNEL 1:1 8SO | 969 More on Order |
|
| MLD2N06CLT4 | IC PWR DRIVER N-CHANNEL 1:1 DPAK | 912 More on Order |
|
| VNP35NV04-E | IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 TO220AB | 986 More on Order |
|
| VN808CM | IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 PWRSO36 | 957 More on Order |
| In Stock | 10900 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.0000 | $0 |
| 100 | $0.0000 | $0 |
| 500 | $0.0000 | $0 |
| 1000 | $0.0000 | $0 |
| 2500 | $0.0000 | $0 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.