For Reference Only
| Part Number | BQ24232RGTR |
| LIXINC Part # | BQ24232RGTR |
| Manufacturer | Rochester Electronics |
| Category | Integrated Circuits › PMIC - Battery Chargers |
| Description | IC BATT CHG LI-ION 1CELL 16QFN |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | BQ24232RGTR PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 21 - May 25 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | BQ24232RGTR |
| Brand: | Rochester Electronics |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Integrated Circuits |
| Subcategory: | PMIC - Battery Chargers |
| Manufacturer: | Rochester Electronics |
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion |
| Number of Cells: | 1 |
| 936a1e4da500111c4ab011425d6de9e9: | Constant - Programmable |
| Programmable Features: | Current, Timer |
| Fault Protection: | Over Temperature, Over Voltage, Reverse Current, Short Circuit |
| Charge Current - Max: | 500mA |
| 3b5d0de44224d717f4760d1a75bb8f44: | 4.2V |
| Voltage - Supply (Max): | 10.2V |
| Interface: | USB |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 16-QFN (3x3) |
| MP2603EJ-LF-Z | IC BATT CHG LI-ION TSOT23-5 | 2515 More on Order |
|
| BQ24020DRCRG4 | IC BATT CHG LI-ION 1CELL 10VSON | 54635 More on Order |
|
| BQ24261MRGER | IC BATT CHG NRND USE BQ25601RTWR | 877 More on Order |
|
| ISL9205AIRZ | IC BATT CHG LI-ION 1CELL 10DFN | 836 More on Order |
|
| MAX1873SEEE+T | IC BAT CHG MULT-CHEM 3CEL 16QSOP | 840 More on Order |
|
| LTC3559EUD-1#PBF | IC BATT CHG LI-ION 1CELL 16QFN | 3624 More on Order |
|
| BQ24001PWPG4 | IC BATT CHG LI-ION 1CEL 20HTSSOP | 1081 More on Order |
|
| MCP73831T-2DCI/MC | IC BATT CONTRL LI-ION 1CELL 8DFN | 4247 More on Order |
|
| UC2906NG4 | IC BATT CHG LEAD ACID 16DIP | 812 More on Order |
|
| MP26056DQ-LF-Z | IC BATT CHG LI-ION 1CELL 10QFN | 926 More on Order |
|
| BQ25100AYFPT | IC BATT CHG LI-ION 1CELL 6DSBGA | 1490 More on Order |
|
| MAX17087GTL+ | IC BATT CHG 2/3 OUTPUT MOBILE | 1348 More on Order |
|
| LT3650EDD-4.1#TRPBF | IC BATT CHG LI-ION 1CELL 12DFN | 838 More on Order |
| In Stock | 11326 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.04000 | $1.04 |
| 3000 | $0.58506 | $1755.18 |
| 6000 | $0.56416 | $3384.96 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.