For Reference Only
| Part Number | FSFM261N |
| LIXINC Part # | FSFM261N |
| Manufacturer | Rochester Electronics |
| Category | Integrated Circuits › PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Description | SWITCHING CONTROLLER |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | FSFM261N PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 21 - May 25 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | FSFM261N |
| Brand: | Rochester Electronics |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Integrated Circuits |
| Subcategory: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Manufacturer: | Rochester Electronics |
| Series: | FPS™ |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Output Isolation: | Isolated |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Voltage - Breakdown: | 700V |
| Topology: | Flyback |
| Voltage - Start Up: | 12 V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 8V ~ 21V |
| Duty Cycle: | 77% |
| Frequency - Switching: | 67kHz |
| Power (Watts): | 35 W |
| Fault Protection: | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
| Control Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 8-DIP |
| Mounting Type: | Through Hole |
| ICE3A2065FKLA1 | SWITCHING REG, CURRENT-MODE, 100 | 25628 More on Order |
|
| INN2214K-TL | IC FLYBACK SWITCHER 15W 16ESOP | 921 More on Order |
|
| TOP257EG | IC OFFLINE SWIT PROG OVP 7CESIP | 851 More on Order |
|
| LNK6768K-TL | IC LINKSWITCH 48W 68W 12ESOP | 982 More on Order |
|
| FSDM0465RBWDTU | IC SWIT PWM GREEN CM HV TO220F | 1356 More on Order |
|
| VIPER27HD | IC OFFLINE CONV PWM OVP 16-SOIC | 812 More on Order |
|
| KA5M0280RYDTU-ON | 8A, PZFM4 | 2994 More on Order |
|
| LNK6773K-TL | IC OFFLINE SW PSR 12ESOP | 1814 More on Order |
|
| LNK606DG | IC OFFLINE SWIT CV/CC HV 8SOIC | 1655 More on Order |
|
| KA5H0165RYDTU | 4A, PZFM4 | 18895 More on Order |
|
| FSQ0365RL | SWITCHING REGULATOR | 861 More on Order |
|
| INN3677C-H601-TL | IC OFFLINE SWITCH SR CONTROL | 2603 More on Order |
|
| MIC38C44YM | IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC | 1215 More on Order |
| In Stock | 13452 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.64000 | $0.64 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.