For Reference Only
| Part Number | 74HC153D,653 |
| LIXINC Part # | 74HC153D,653 |
| Manufacturer | Nexperia |
| Category | Integrated Circuits › Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Description | IC MULTIPLEXER 2 X 4:1 16SO |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 74HC153D,653 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 20 - Apr 24 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | 74HC153D,653 |
| Brand: | Nexperia |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Integrated Circuits |
| Subcategory: | Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Series: | 74HC |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Multiplexer |
| Circuit: | 2 x 4:1 |
| Independent Circuits: | 1 |
| Current - Output High, Low: | 5.2mA, 5.2mA |
| Voltage Supply Source: | Single Supply |
| Voltage - Supply: | 2V ~ 6V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 16-SO |
| 74CBTLV3861PW,118 | IC BUS SWITCH 10 X 1:1 24TSSOP | 11649 More on Order |
|
| MAX4624EZT-T | SPDT ANALOG SWITCH | 12635 More on Order |
|
| 74ACT257SCX | IC MULTIPLEXER 4 X 2:1 16SOIC | 3351 More on Order |
|
| DG201AESE | DG201 QUAD SPST ANALOG SWITCH | 1692 More on Order |
|
| DG508ABY | CMOS ANALOG MULTIPLEXER | 11130 More on Order |
|
| FST34170MTDX | IC MUX/DEMUX 16 X 1:2 56TSSOP | 85012 More on Order |
|
| SN74CBT3253CPW | IC MUX/DEMUX 2 X 4:1 16TSSOP | 2196 More on Order |
|
| SN74LVC1G18DBVR | IC DEMULTIPLEXER 1 X 1:2 SOT23-6 | 17656 More on Order |
|
| CBT3384DK,118 | IC BUS SWITCH 5 X 1:1 24SSOP | 87959 More on Order |
|
| SN74CBT3244CDBR | IC BUS SWITCH 4 X 1:1 20SSOP | 18860 More on Order |
|
| SNJ54AS885JT | 54AS885 8-BIT MAGNITUDE COMPARAT | 1001 More on Order |
|
| SN65LVCP23PWR | IC CROSSPOINT SW 1 X 2:2 16TSSOP | 1103 More on Order |
|
| SN65LVDS122PWG4 | IC CROSSPOINT SW 1 X 2:2 16TSSOP | 888 More on Order |
| In Stock | 12175 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.48000 | $0.48 |
| 2500 | $0.15159 | $378.975 |
| 5000 | $0.14181 | $709.05 |
| 12500 | $0.13203 | $1650.375 |
| 25000 | $0.12518 | $3129.5 |
| 62500 | $0.12225 | $7640.625 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.