For Reference Only
| Part Number | 74LVC132APW-Q100J |
| LIXINC Part # | 74LVC132APW-Q100J |
| Manufacturer | Nexperia |
| Category | Integrated Circuits › Logic - Gates and Inverters |
| Description | IC GATE NAND 4CH 2-INP 14TSSOP |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 74LVC132APW-Q100J PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | 74LVC132APW-Q100J |
| Brand: | Nexperia |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Integrated Circuits |
| Subcategory: | Logic - Gates and Inverters |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Series: | Automotive, AEC-Q100, 74LVC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Logic Type: | NAND Gate |
| Number of Circuits: | 4 |
| Number of Inputs: | 2 |
| Features: | Schmitt Trigger |
| Voltage - Supply: | 1.2V ~ 3.6V |
| Current - Quiescent (Max): | 40 µA |
| Current - Output High, Low: | 24mA, 24mA |
| Logic Level - Low: | 0.12V ~ 0.8V |
| Logic Level - High: | 1V ~ 2V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 6.4ns @ 3.3V, 50pF |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Supplier Device Package: | 14-TSSOP |
| Package / Case: | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| 74HC132DR2G | IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOIC | 24080 More on Order |
|
| DM54S64W/883 | AND-OR-INVERT GATE | 1725 More on Order |
|
| MC74VHC04DTR2 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14TSSOP | 20895 More on Order |
|
| M74VHC1GT02DFT1G | IC GATE NOR 1CH 2-INP SC88A | 9514 More on Order |
|
| 74LV1T02GXH | IC GATE NOR 1CH 2-INP 5X2SON | 9458 More on Order |
|
| 74LVC3G06GS,115 | IC INVERTER OD 3CH 3-INP 8XSON | 5251 More on Order |
|
| DM54S11W/883 | AND GATE, S SERIES, 3-INPUT, TTL | 911 More on Order |
|
| SN74HCT08PWG4 | IC GATE AND 4CH 2-INP 14TSSOP | 990 More on Order |
|
| SN74LV14AMDREP | IC INVERT SCHMITT 6CH 6IN 14SOIC | 3332 More on Order |
|
| DM74ALS11AN | IC GATE AND 3CH 3-INP 14DIP | 8737 More on Order |
|
| SN74AHC32RGYR | IC GATE OR 4CH 2-INP 14VQFN | 58872 More on Order |
|
| HEF4081BT-Q100J | IC GATE AND 4CH 2-INP 14SO | 920 More on Order |
|
| SN74LVC2G132DCUR | IC GATE NAND 2CH 2-INP 8VSSOP | 27079 More on Order |
| In Stock | 10840 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20792 | $0.20792 |
| 2500 | $0.20792 | $519.8 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.