For Reference Only
| Part Number | 74AC11004N |
| LIXINC Part # | 74AC11004N |
| Manufacturer | Rochester Electronics |
| Category | Integrated Circuits › Logic - Gates and Inverters |
| Description | IC INVERTER 6CH 6-INP 20DIP |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 74AC11004N PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 15 - May 19 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | 74AC11004N |
| Brand: | Rochester Electronics |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Integrated Circuits |
| Subcategory: | Logic - Gates and Inverters |
| Manufacturer: | Rochester Electronics |
| Series: | 74AC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Logic Type: | Inverter |
| Number of Circuits: | 6 |
| Number of Inputs: | 6 |
| Features: | - |
| Voltage - Supply: | 3V ~ 5.5V |
| Current - Quiescent (Max): | 4 µA |
| Current - Output High, Low: | 24mA, 24mA |
| Logic Level - Low: | 0.9V ~ 1.65V |
| Logic Level - High: | 2.1V ~ 3.85V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 6.3ns @ 5V, 50pF |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Supplier Device Package: | 20-PDIP |
| Package / Case: | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| 74HC08D,653 | IC GATE AND 4CH 2-INP 14SO | 8383 More on Order |
|
| 74VHC27MTC | IC GATE NOR 3CH 3-INP 14TSSOP | 3651 More on Order |
|
| 74AUP1G332GM,115 | IC GATE OR 1CH 3-INP 6XSON | 4191 More on Order |
|
| 74AHC1G86W5-7 | IC GATE XOR 1CH 2-INP SOT25 | 1167 More on Order |
|
| SN74LVC1G00DRY2 | IC GATE NAND 1CH 2-INP 6SON | 10570 More on Order |
|
| 74AHC2G32DC-Q100H | IC GATE OR 2CH 2-INP 8VSSOP | 1000 More on Order |
|
| SN74LV08ARGYR | IC GATE AND 4CH 2-INP 14VQFN | 104910 More on Order |
|
| 74HCT2G04GW-Q100125 | IC INVERT SCHMITT 2CH 2IN 6TSSOP | 108950 More on Order |
|
| SN74HC05PWRG4 | IC INVERTER OD 6CH 6-INP 14TSSOP | 831 More on Order |
|
| 54LS27LMQB | NOR GATE, LS SERIES TTL | 1260 More on Order |
|
| 74LVC08ABQ/S500115 | AND GATE, LVC/LCX/Z SERIES | 18987 More on Order |
|
| 74ACT14SCX | IC INVERT SCHMITT 6CH 6IN 14SOIC | 113310912 More on Order |
|
| CD4000BE | DUAL 3-INPUT NOR GATE & INVERTER | 981 More on Order |
| In Stock | 58232 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.27000 | $1.27 |
| 20 | $1.14048 | $22.8096 |
| 40 | $1.07597 | $43.0388 |
| 100 | $0.91672 | $91.672 |
| 500 | $0.75318 | $376.59 |
| 1000 | $0.62406 | $624.06 |
| 2500 | $0.58103 | $1452.575 |
| 5000 | $0.55951 | $2797.55 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.