For Reference Only
| Part Number | AD842SQ/883B |
| LIXINC Part # | AD842SQ/883B |
| Manufacturer | LIXINC Electronics Co., Limited |
| Category | Integrated Circuits › Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Description | IC OPAMP GP 80MHZ 100MA 14CERDIP |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | AD842SQ/883B PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 21 - May 25 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | AD842SQ/883B |
| Brand: | LIXINC Electronics Co., Limited |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Integrated Circuits |
| Subcategory: | Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Manufacturer: | LIXINC Electronics Co., Limited |
| Series: | - |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Amplifier Type: | General Purpose |
| Number of Circuits: | 1 |
| Output Type: | - |
| Slew Rate: | 375V/µs |
| Gain Bandwidth Product: | 80 MHz |
| -3db Bandwidth: | - |
| Current - Input Bias: | 4.2 µA |
| Voltage - Input Offset: | 500 µV |
| Current - Supply: | 13mA |
| Current - Output / Channel: | 100 mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | ±5V ~ 18V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 14-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 14-CERDIP |
| LMC7101AIM5/NOPB | IC OPAMP GP 1 CIRCUIT SOT23-5 | 14592 More on Order |
|
| LM6142BIN/NOPB | IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8DIP | 1467 More on Order |
|
| LTC6084CMS8#TRPBF | IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8MSOP | 880 More on Order |
|
| TLV2472CD | TLV2472 DUAL 6V, LOW-POWER RAIL- | 5687 More on Order |
|
| OPA2830IDGKT | IC OPAMP VFB 2 CIRCUIT 8VSSOP | 2065 More on Order |
|
| OPA187IDBVR | IC OPAMP ZER-DRIFT 1CIRC SOT23-5 | 1826 More on Order |
|
| MAX40087AUT+T | IC OPAMP GP 1 CIRCUIT SOT23-6 | 20934 More on Order |
|
| AD8607ARMZ-REEL | IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8MSOP | 978 More on Order |
|
| CA3260AE | IC GP OPAMP 2 CIRCUIT 8DIP | 5632 More on Order |
|
| ALD1706GPAL | IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8DIP | 936 More on Order |
|
| LM6134BIN | IC GP OPAMP 4 CIRCUIT 14DIP | 1028 More on Order |
|
| LMH6702MA | IC OPAMP CFA 1 CIRCUIT 8SOIC | 1073 More on Order |
|
| OPA2677T | OPERATIONAL AMPLIFIER | 40984 More on Order |
| In Stock | 10977 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $83.97000 | $83.97 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.