For Reference Only
| Part Number | AD5339BRMZ-REEL7 |
| LIXINC Part # | AD5339BRMZ-REEL7 |
| Manufacturer | LIXINC Electronics Co., Limited |
| Category | Integrated Circuits › Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC) |
| Description | IC DAC 12BIT V-OUT 8MSOP |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | AD5339BRMZ-REEL7 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 21 - May 25 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | AD5339BRMZ-REEL7 |
| Brand: | LIXINC Electronics Co., Limited |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Integrated Circuits |
| Subcategory: | Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC) |
| Manufacturer: | LIXINC Electronics Co., Limited |
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Number of Bits: | 12 |
| Number of D/A Converters: | 2 |
| Settling Time: | 10µs |
| Output Type: | Voltage - Buffered |
| Differential Output: | No |
| Data Interface: | I²C |
| Reference Type: | External |
| Voltage - Supply, Analog: | 2.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital: | 2.5V ~ 5.5V |
| INL/DNL (LSB): | ±2, ±0.2 |
| Architecture: | String DAC |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package: | 8-MSOP |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| AD7528JPZ-REEL | DAC, 1 FUNC, PARALLEL, 8 BITS IN | 856 More on Order |
|
| AD5322ARMZ-REEL7 | IC DAC 12BIT V-OUT 10MSOP | 2007 More on Order |
|
| AD7545AKRZ-REEL7 | IC DAC 12BIT A-OUT 20SOIC | 976 More on Order |
|
| MCP47FEB08-20E/ST | OCTAL CHANNEL, 8-BIT, EEPROM, I2 | 1130 More on Order |
|
| AD562AD/BIN | 12-BIT D/A CONVERTER | 990 More on Order |
|
| MX7225LCWG+ | MX7225 CMOS QUAD 8-BIT D/A CONVE | 1675 More on Order |
|
| DAC7541AJU | DAC, PARALLEL, WORD INPUT | 2063 More on Order |
|
| LTC2637HDE-HMI10#TRPBF | IC DAC 10BIT V-OUT 14DFN | 828 More on Order |
|
| AD5314BRM-REEL | 500UA, QUAD 10-BIT DAC | 8356 More on Order |
|
| LTC2630ISC6-LM8#TRPBF | IC DAC 8BIT V-OUT SC70-6 | 867 More on Order |
|
| TLV5618ACDR | IC DAC 12BIT V-OUT 8SOIC | 988 More on Order |
|
| LTC2633HTS8-HI12#TRPBF | IC DAC 12BIT V-OUT TSOT23-8 | 1000 More on Order |
|
| LTC1257IS8#PBF | IC DAC 12BIT V-OUT 8SOIC | 2037 More on Order |
| In Stock | 10956 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $9.82500 | $9.825 |
| 1000 | $9.82500 | $9825 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.