For Reference Only
| Part Number | AD7922ARMZ |
| LIXINC Part # | AD7922ARMZ |
| Manufacturer | LIXINC Electronics Co., Limited |
| Category | Integrated Circuits › Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) |
| Description | IC ADC 12BIT SAR 8MSOP |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | AD7922ARMZ PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | AD7922ARMZ |
| Brand: | LIXINC Electronics Co., Limited |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Integrated Circuits |
| Subcategory: | Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) |
| Manufacturer: | LIXINC Electronics Co., Limited |
| Series: | - |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Bits: | 12 |
| Sampling Rate (Per Second): | 1M |
| Number of Inputs: | 2 |
| Input Type: | Single Ended |
| Data Interface: | SPI, DSP |
| Configuration: | MUX-S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC: | 1:1 |
| Number of A/D Converters: | 1 |
| Architecture: | SAR |
| Reference Type: | Supply |
| Voltage - Supply, Analog: | 2.35V ~ 5.25V |
| Voltage - Supply, Digital: | 2.35V ~ 5.25V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package: | 8-MSOP |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| AD7386BCPZ-RL | 3MSPS 16-BIT DUAL SINGLE ENDED S | 945 More on Order |
|
| AD7655SCP-EP-RL | 16-BIT SAR ADC, 4 CHANNEL | 2680 More on Order |
|
| ADS1224IPWTG4 | IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 20TSSOP | 841 More on Order |
|
| AD7847BR-REEL | DAC, 2 CH, PARALLEL, WORD INPUT | 6472 More on Order |
|
| AD4022BCPZ-RL7 | 20-BIT, 0.5 MSPS, DIFF, PULSAR | 901 More on Order |
|
| MCP37D20-200I/TE | IC ADC 14BIT PIPELINED 121FBGA | 892 More on Order |
|
| PM0820AR | 8-BIT FLASH ADC | 878 More on Order |
|
| AD9430BSVZ-170 | IC ADC 12BIT PIPELINED 100TQFP | 886 More on Order |
|
| MCP3464R-E/ST | 16-BIT DELTA-SIGMA ADC W/VREF, Q | 1050 More on Order |
|
| ADS6444MRGCTEP | IC ADC | 993 More on Order |
|
| AD9235BCP-40 | 12-BIT ADC, PARALLEL WORD ACCESS | 4812 More on Order |
|
| LTC2260IUJ-14#TRPBF | IC ADC 14BIT PIPELINED 40QFN | 976 More on Order |
|
| ADS6244IRGZR | IC ADC 14BIT PIPELINED 48VQFN | 959 More on Order |
| In Stock | 10937 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $12.47000 | $12.47 |
| 50 | $10.98326 | $549.163 |
| 100 | $9.67717 | $967.717 |
| 500 | $8.60850 | $4304.25 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.