For Reference Only
| Part Number | RN73R2BTTD1670A10 |
| LIXINC Part # | RN73R2BTTD1670A10 |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 167 OHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RN73R2BTTD1670A10 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 14 - May 18 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RN73R2BTTD1670A10 |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | RN73R |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 167 Ohms |
| Tolerance: | ±0.05% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±10ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RN73R2ATTD4703C50 | RES 470K OHM 0.25% 1/8W 0805 | 897 More on Order |
|
| RNCF0402BTC24R0 | RES 24 OHM 0.1% 1/16W 0402 | 846 More on Order |
|
| RG2012P-1782-B-T5 | RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 | 933 More on Order |
|
| RN73R2BTTD3123B50 | RES 312K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 925 More on Order |
|
| TNPW080522K1BEEN | RES 22.1K OHM 0.1% 1/5W 0805 | 913 More on Order |
|
| RK73G2ATTD1332F | THICKFILM RESISTOR 0805 | 979 More on Order |
|
| WK73S2JTTE2R0J | RES 2 OHM 5% 1W 1812 | 812 More on Order |
|
| RN73R2BTTD8872B50 | RES 88.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 900 More on Order |
|
| M55342E06B3B32RBS | RES SMD 3.32KOHM 0.1% 0.15W 0805 | 917 More on Order |
|
| RN73R2ATTD9881C10 | RES 9.88K OHM 0.25% 1/8W 0805 | 921 More on Order |
|
| ERA-6APB623V | RES 62K OHM 0.1% 1/8W 0805 | 5466 More on Order |
|
| AF0402FR-074K02L | RES SMD 4.02K OHM 1% 1/16W 0402 | 945 More on Order |
|
| TNPW1206475RFEEA | RES 475 OHM 1% 2/5W 1206 | 997 More on Order |
| In Stock | 10956 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.39900 | $0.399 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.