For Reference Only
| Part Number | SM2615FTR100 |
| LIXINC Part # | SM2615FTR100 |
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 0.1 OHM 1% 1W 2615 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SM2615FTR100 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 20 - Apr 24 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | SM2615FTR100 |
| Brand: | Stackpole Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Stackpole Electronics, Inc. |
| Series: | SM |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 100 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 1W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 275°C |
| Package / Case: | 2615 J-Lead |
| Supplier Device Package: | 2615 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.155" (3.94mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RN73H2ETTD1062D50 | RES 10.6K OHM 0.5% 1/4W 1210 | 905 More on Order |
|
| RN73H1JTTD1620B05 | RES 162 OHM 0.1% 1/10W 0603 | 800 More on Order |
|
| RN73H1JTTD3002C10 | RES 30K OHM 0.25% 1/10W 0603 | 964 More on Order |
|
| TNPW0805118KBEEN | RES 118K OHM 0.1% 1/5W 0805 | 916 More on Order |
|
| RN73R2ATTD70R6B25 | RES 70.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 | 818 More on Order |
|
| M55342K06B556ART5 | RES SMD 556 OHM 0.1% 0.15W 0705 | 926 More on Order |
|
| AA0201FR-0726K1L | RES SMD 26.1K OHM 1% 1/20W 0201 | 869 More on Order |
|
| SG73S1JTTD1402F | RES 14K OHM 1% 1/5W 0603 | 937 More on Order |
|
| RN73R2ATTD1353F100 | RES 135K OHM 1% 1/8W 0805 | 976 More on Order |
|
| RC1218FK-07510RL | RES SMD 510 OHM 1W 1812 WIDE | 965 More on Order |
|
| PCR0805-1RJ1 | RES SMD 1 OHM 5% 1/4W 0805 | 10851 More on Order |
|
| RK73G1ETTP5362D | RES 53.6K OHM 0.5% 1/10W 0402 | 856 More on Order |
|
| ERJ-U02J431X | RES 430 OHM 5% 1/10W 0402 SMD | 10875 More on Order |
| In Stock | 10977 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50939 | $0.50939 |
| 1500 | $0.50939 | $764.085 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.