For Reference Only
| Part Number | SG732ETTD682K |
| LIXINC Part # | SG732ETTD682K |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 6.8K OHM 10% 1/2W 1210 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SG732ETTD682K PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 15 - May 19 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | SG732ETTD682K |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | SG73 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 6.8 kOhms |
| Tolerance: | ±10% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1210 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| HV732HTTE8663F | RES 866K OHM 1% 1/2W 2010 | 899 More on Order |
|
| ERJ-T06J160V | RES SMD 16 OHM 5% 1/4W 0805 | 872 More on Order |
|
| RN73R1ETTP9760C25 | RES 976 OHM 0.25% 1/16W 0402 | 807 More on Order |
|
| RN73R1ETTP2200C10 | RES 220 OHM 0.25% 1/16W 0402 | 858 More on Order |
|
| RN73R1JTTD1242B05 | RES 12.4K OHM 0.1% 1/10W 0603 | 895 More on Order |
|
| RV1206JR-0727ML | RES SMD 27M OHM 5% 1/4W 1206 | 14876 More on Order |
|
| RN73H1JTTD1301B05 | RES 1.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 | 875 More on Order |
|
| SMM02040C3322FB300 | RES 33.2K OHM 1% 1/4W MELF 0204 | 10096 More on Order |
|
| RN73H2ETTD4812C25 | RES 48.1K OHM 0.25% 1/4W 1210 | 988 More on Order |
|
| RN73R2BTTD1620F50 | RES 162 OHM 1% 1/4W 1206 | 802 More on Order |
|
| ERA-3ARB1402V | RES SMD 14K OHM 0.1% 1/10W 0603 | 891 More on Order |
|
| RN73R2ATTD8453D25 | RES 845K OHM 0.5% 1/8W 0805 | 856 More on Order |
|
| AC2512FK-0728KL | RES SMD 28K OHM 1% 1W 2512 | 853 More on Order |
| In Stock | 10864 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05736 | $0.05736 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.