For Reference Only
| Part Number | RN73C2A649KBTD |
| LIXINC Part # | RN73C2A649KBTD |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 649 KOHM 0.1% 1/10W 0805 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RN73C2A649KBTD PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RN73C2A649KBTD |
| Brand: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Series: | RN73, Holsworthy |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 649 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±10ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| WSL2512R4800JEA | RES 0.48 OHM 5% 1W 2512 | 999 More on Order |
|
| CRCW121095R3FKEA | RES SMD 95.3 OHM 1% 1/2W 1210 | 5841 More on Order |
|
| RN73R2BTTD61R2F100 | RES 61.2 OHM 1% 1/4W 1206 | 966 More on Order |
|
| RNCF0402BKE30K1 | RES 30.1K OHM 0.1% 1/16W 0402 | 825 More on Order |
|
| SG73P1ETTP433G | RES 43K OHM 2% 1/8W 0402 | 965 More on Order |
|
| ERJ-8ENF6190V | RES SMD 619 OHM 1% 1/4W 1206 | 70526 More on Order |
|
| ERA-2AED513X | RES SMD 51K OHM 0.5% 1/16W 0402 | 1015 More on Order |
|
| RK73H2ETTD5624F | RES 5.62M OHM 1% 1/2W 1210 | 896 More on Order |
|
| RT0603BRC07806RL | RES SMD 806 OHM 0.1% 1/10W 0603 | 902 More on Order |
|
| RN73H1ETTP4642C25 | RES 46.4K OHM 0.25% 1/16W 0402 | 988 More on Order |
|
| RN73R1ETTP2431D10 | RES 2.43K OHM 0.5% 1/16W 0402 | 917 More on Order |
|
| PLT0805Z5231LBTS | RES SMD 5.23KOHM 0.01% 1/4W 0805 | 868 More on Order |
|
| RP73D2B5K23BTDF | RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 993 More on Order |
| In Stock | 10982 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23964 | $0.23964 |
| 5000 | $0.23964 | $1198.2 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.