For Reference Only
| Part Number | RN73R2ETTD2611C25 |
| LIXINC Part # | RN73R2ETTD2611C25 |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RESISTOR THIN FILM 1210 SIZE 1% |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RN73R2ETTD2611C25 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 20 - Apr 24 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RN73R2ETTD2611C25 |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | RN73R |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 2.61 kOhms |
| Tolerance: | ±0.25% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1210 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| CPF0201D130RE1 | RES SMD 130 OHM 0.5% 1/32W 0201 | 922 More on Order |
|
| RN73H1JTTD3480F50 | RES 348 OHM 1% 1/10W 0603 | 839 More on Order |
|
| RH73W2A500MNTN | RES SMD 500M OHM 30% 1/8W 0805 | 1741 More on Order |
|
| RN73R1ETTP30R0D50 | RES 30 OHM 0.5% 1/16W 0402 | 826 More on Order |
|
| RK73B2ATTD681J | RES 680 OHM 5% 1/4W 0805 | 75598 More on Order |
|
| TNPW040288R7BHED | RES 88.7 OHM 0.1% 1/10W 0402 | 891 More on Order |
|
| RN73R1ETTP5560B50 | RES 556 OHM 0.1% 1/16W 0402 | 870 More on Order |
|
| RC0402DR-07261KL | RES SMD 261K OHM 0.5% 1/16W 0402 | 874 More on Order |
|
| KTR10EZPF1333 | RES SMD 133K OHM 1% 1/8W 0805 | 7487 More on Order |
|
| MCU08050D1740BP100 | RES SMD 174 OHM 0.1% 1/8W 0805 | 988 More on Order |
|
| RN73C1J23R7BTDF | RES SMD 23.7 OHM 0.1% 1/16W 0603 | 974 More on Order |
|
| AA1206FR-0739RL | RES SMD 39 OHM 1% 1/4W 1206 | 910 More on Order |
|
| RMCF0402FT2R70 | RES 2.7 OHM 1% 1/16W 0402 | 66090 More on Order |
| In Stock | 10895 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25935 | $0.25935 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.