For Reference Only
| Part Number | ERJ-P08F95R3V |
| LIXINC Part # | ERJ-P08F95R3V |
| Manufacturer | Panasonic |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES SMD 95.3 OHM 1% 2/3W 1206 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ERJ-P08F95R3V PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 18 - Apr 22 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | ERJ-P08F95R3V |
| Brand: | Panasonic |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Panasonic |
| Series: | ERJ-P08 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 95.3 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.667W, 2/3W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RMCF1206FT9K31 | RES 9.31K OHM 1% 1/4W 1206 | 839 More on Order |
|
| ERJ-1GNF28R7C | RES SMD 28.7 OHM 1% 1/20W 0201 | 48663 More on Order |
|
| RS73F2BTTD7681F | RES 7.68K OHM 1% 1/3W 1206 | 861 More on Order |
|
| RN73H2BTTD9531B05 | RES 9.53K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 937 More on Order |
|
| RK73H1ERTTP1023F | RES 102K OHM 1% 1/10W 0402 | 880 More on Order |
|
| RT0603BRB0711R8L | RES SMD 11.8 OHM 0.1% 1/10W 0603 | 810 More on Order |
|
| TNPW12061K20BEEN | RES 1.2K OHM 0.1% 2/5W 1206 | 3956 More on Order |
|
| M55342E06B800ARWS | RES SMD 800 OHM 0.1% 0.15W 0705 | 951 More on Order |
|
| RN73H2BTTD6801A10 | RES 6.8K OHM 0.05% 1/4W 1206 | 814 More on Order |
|
| RT1206FRE0730RL | RES SMD 30 OHM 1% 1/4W 1206 | 9569 More on Order |
|
| RC1206JR-075R1L | RES SMD 5.1 OHM 5% 1/4W 1206 | 9736 More on Order |
|
| RN73H1JTTD1332C50 | RES 13.3K OHM 0.25% 1/10W 0603 | 891 More on Order |
|
| CRCW0805453KFKEBC | RES 453K OHM 1% 1/8W 0805 | 920 More on Order |
| In Stock | 10825 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03069 | $0.03069 |
| 5000 | $0.03069 | $153.45 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.