For Reference Only
| Part Number | RK73G1JTTD1101F |
| LIXINC Part # | RK73G1JTTD1101F |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 1.1K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RK73G1JTTD1101F PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 18 - Apr 22 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RK73G1JTTD1101F |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | RK73G |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.1 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RK73H1JTTD8451D | RES 8.45K OHM 0.5% 1/10W 0603 | 878 More on Order |
|
| RN731JTTD1170F10 | RES 117 OHM 1% 1/16W 0603 | 949 More on Order |
|
| RN73R2ATTD2642D100 | RES 26.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 | 806 More on Order |
|
| RK73G2BTTD2551C | RESISTOR THICK FILM 1206 | 987 More on Order |
|
| RS73G2BTTD3832F | RES 38.3K OHM 1% 1/3W 1206 | 902 More on Order |
|
| RN73C2A10K5BTG | RES SMD 10.5KOHM 0.1% 1/10W 0805 | 924 More on Order |
|
| RN73H2ETTD5563D100 | RES 556K OHM 0.5% 1/4W 1210 | 800 More on Order |
|
| CRCW0805100RJNEAIF | RES SMD 100 OHM 5% 1/8W 0805 | 9979 More on Order |
|
| RNCF0805BKE9R76 | RES 9.76 OHM 0.1% 1/8W 0805 | 874 More on Order |
|
| RQ73C2B71K5BTD | RES 71.5 KOHMS 0.1% 0.4W 1206 | 10794 More on Order |
|
| ERJ-6ENF1694V | RES SMD 1.69M OHM 1% 1/8W 0805 | 19577 More on Order |
|
| CRCW0805499KFKEA | RES SMD 499K OHM 1% 1/8W 0805 | 44884 More on Order |
|
| CRCW25122R37FKEGHP | RES SMD 2.37 OHM 1% 1.5W 2512 | 807 More on Order |
| In Stock | 10939 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03960 | $0.0396 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.