For Reference Only
| Part Number | RN731JTTD1820F25 |
| LIXINC Part # | RN731JTTD1820F25 |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 182 OHM 1% 1/16W 0603 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RN731JTTD1820F25 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 20 - Apr 24 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RN731JTTD1820F25 |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | RN73 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Resistance: | 182 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.063W, 1/16W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| TNPW060327K4DEEA | RES 27.4K OHM 0.5% 1/8W 0603 | 945 More on Order |
|
| RG3216N-7682-B-T5 | RES SMD 76.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 807 More on Order |
|
| ERA-8ARW7872V | RES SMD 78.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 | 1580 More on Order |
|
| RN73H2ATTD6801B25 | RES 6.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 | 907 More on Order |
|
| WSL1206R0240FEK | RES 0.024 OHM 1% 1/4W 1206 | 934 More on Order |
|
| CRCW0402470RFKEDC | RES 470 OHM 1% 1/16W 0402 | 1102 More on Order |
|
| RN73R2BTTD2200F100 | RES 220 OHM 1% 1/4W 1206 | 843 More on Order |
|
| RCL12186R20JNEK | RES SMD 6.2 OHM 1W 1812 WIDE | 988 More on Order |
|
| RG1608P-8450-D-T5 | RES SMD 845 OHM 0.5% 1/10W 0603 | 893 More on Order |
|
| RT1206BRE072K2L | RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 990 More on Order |
|
| RT0805CRB0712R7L | RES SMD 12.7 OHM 0.25% 1/8W 0805 | 965 More on Order |
|
| RS73F2ATTD36R5B | RES 36.5 OHM 0.1% 1/4W 0805 | 945 More on Order |
|
| RS73F2BTTD2490C | RES 249 OHM 0.25% 1/3W 1206 | 962 More on Order |
| In Stock | 10986 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04560 | $0.0456 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.