For Reference Only
| Part Number | ERJ-U06F3402V |
| LIXINC Part # | ERJ-U06F3402V |
| Manufacturer | Panasonic |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 34K OHM 1% 1/8W 0805 SMD |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ERJ-U06F3402V PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | ERJ-U06F3402V |
| Brand: | Panasonic |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Panasonic |
| Series: | ERJ-U06 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 34 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| PLT0603Z8560LBTS | RES SMD 856 OHM 0.01% 0.15W 0603 | 987 More on Order |
|
| PAT0805E4372BST1 | RES SMD 43.7K OHM 0.1% 1/5W 0805 | 861 More on Order |
|
| SG73S1ETTP470G | RES 47 OHM 2% 1/8W 0402 | 901 More on Order |
|
| RN73H2ATTD4170B05 | RES 417 OHM 0.1% 1/8W 0805 | 947 More on Order |
|
| RT0805WRE07499RL | RES SMD 499 OHM 0.05% 1/8W 0805 | 961 More on Order |
|
| RT0603BRD0726K1L | RES SMD 26.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 | 6457 More on Order |
|
| RK73H1JTTD1740F | RES 174 OHM 1% 1/8W 0603 | 5101 More on Order |
|
| RN731JTTD1820F25 | RES 182 OHM 1% 1/16W 0603 | 999 More on Order |
|
| TNPW060327K4DEEA | RES 27.4K OHM 0.5% 1/8W 0603 | 917 More on Order |
|
| RG3216N-7682-B-T5 | RES SMD 76.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 826 More on Order |
|
| ERA-8ARW7872V | RES SMD 78.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 | 1655 More on Order |
|
| RN73H2ATTD6801B25 | RES 6.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 | 904 More on Order |
|
| WSL1206R0240FEK | RES 0.024 OHM 1% 1/4W 1206 | 933 More on Order |
| In Stock | 10868 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02001 | $0.02001 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.