For Reference Only
| Part Number | RS73G2BTTD1803D |
| LIXINC Part # | RS73G2BTTD1803D |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 180K OHM 0.5% 1/3W 1206 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RS73G2BTTD1803D PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RS73G2BTTD1803D |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | RS73 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 180 kOhms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.333W, 1/3W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| ERA-6VRB4701V | RES 4.7K OHM 0.1% 1/4W 0805 | 937 More on Order |
|
| WR12X84R5FTL | RES 84.5 OHM 1% 1/4W 1206 | 880 More on Order |
|
| RN73H1JTTD4422A25 | RES 44.2K OHM 0.05% 1/10W 0603 | 972 More on Order |
|
| CGSSL2R01J | RES 0.01 OHM 5% 2W 4823 | 842 More on Order |
|
| RN73H1JTTD1670B25 | RES 167 OHM 0.1% 1/10W 0603 | 923 More on Order |
|
| RT1206BRD07422KL | RES SMD 422K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 974 More on Order |
|
| AC0603FR-072R7L | RES SMD 2.7 OHM 1% 1/10W 0603 | 2869 More on Order |
|
| ERJ-U06F3402V | RES 34K OHM 1% 1/8W 0805 SMD | 856 More on Order |
|
| PLT0603Z8560LBTS | RES SMD 856 OHM 0.01% 0.15W 0603 | 926 More on Order |
|
| PAT0805E4372BST1 | RES SMD 43.7K OHM 0.1% 1/5W 0805 | 843 More on Order |
|
| SG73S1ETTP470G | RES 47 OHM 2% 1/8W 0402 | 888 More on Order |
|
| RN73H2ATTD4170B05 | RES 417 OHM 0.1% 1/8W 0805 | 824 More on Order |
|
| RT0805WRE07499RL | RES SMD 499 OHM 0.05% 1/8W 0805 | 889 More on Order |
| In Stock | 10941 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10091 | $0.10091 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.