For Reference Only
| Part Number | RC0402DR-0791RL |
| LIXINC Part # | RC0402DR-0791RL |
| Manufacturer | Yageo |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES SMD 91 OHM 0.5% 1/16W 0402 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RC0402DR-0791RL PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 14 - Apr 18 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RC0402DR-0791RL |
| Brand: | Yageo |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Yageo |
| Series: | RC_L |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 91 Ohms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.063W, 1/16W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.016" (0.40mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| ERJ-U02F2942X | RES 29.4K OHM 1% 1/10W 0402 SMD | 949 More on Order |
|
| TNPU080510K0HZEN00 | RES SMD 10K OHM 0.02% 1/8W 0805 | 1903 More on Order |
|
| ERJ-P08F14R0V | RES SMD 14 OHM 1% 2/3W 1206 | 808 More on Order |
|
| WSL06125L000JEA | RES 0.005 OHM 5% 1W 1206 | 900 More on Order |
|
| RCP0505W33R0JTP | RES SMD 33 OHM 5% 1.4W 0505 | 848 More on Order |
|
| RN731JTTD1492D25 | RES 14.9K OHM 0.5% 1/16W 0603 | 915 More on Order |
|
| ERJ-U02D9310X | 0402 ANTI-SULFUR RES. , 0.5%, 93 | 866 More on Order |
|
| RT1206BRC075K9L | RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 860 More on Order |
|
| RN731JTTD12R3F25 | RES 12.3 OHM 1% 1/16W 0603 | 924 More on Order |
|
| RN73R2BTTD84R5B10 | RES 84.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 | 849 More on Order |
|
| ERJ-P03D51R1V | RES SMD 51.1 OHM 0.5% 1/5W 0603 | 843 More on Order |
|
| RT0603WRC073K16L | RES SMD 3.16K OHM 1/10W 0603 | 824 More on Order |
|
| RCP2512W820RJET | RES SMD 820 OHM 5% 3.5W 2512 | 880 More on Order |
| In Stock | 10813 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.00725 | $0.00725 |
| 10000 | $0.00693 | $69.3 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.