For Reference Only
| Part Number | ERJ-U0XF6981Y |
| LIXINC Part # | ERJ-U0XF6981Y |
| Manufacturer | Panasonic |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 6.98K OHM 1% 1/32W 01005 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ERJ-U0XF6981Y PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 18 - Apr 22 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | ERJ-U0XF6981Y |
| Brand: | Panasonic |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Panasonic |
| Series: | ERJ-U0X |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 6.98 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.03W, 1/32W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Anti-Sulfur |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case: | 01005 (0402 Metric) |
| Supplier Device Package: | 01005 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.006" (0.15mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RE1206DRE079K09L | RES SMD 9.09K OHM 0.5% 1/4W 1206 | 908 More on Order |
|
| RC1218DK-071ML | RES SMD 1M OHM 1W 1812 WIDE | 965 More on Order |
|
| 2176094-5 | RES SMD 127K OHM 0.1% 1/4W 0805 | 949 More on Order |
|
| RN73R2BTTD1432D10 | RES 14.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 | 822 More on Order |
|
| CRCW12183R65FNEK | RES SMD 3.65 OHM 1% 1W 1218 | 904 More on Order |
|
| RN73H2ETTD1012C50 | RES 10.1K OHM 0.25% 1/4W 1210 | 867 More on Order |
|
| RN73H2BTTD2082D10 | RES 20.8K OHM 0.5% 1/4W 1206 | 824 More on Order |
|
| CRCW251214R7FKTG | RES SMD 14.7 OHM 1% 1W 2512 | 985 More on Order |
|
| RN73H2ATTD1981D100 | RES 1.98K OHM 0.5% 1/8W 0805 | 844 More on Order |
|
| TNPW1206191KBEEN | RES 191K OHM 0.1% 2/5W 1206 | 800 More on Order |
|
| AC0402FR-077R5L | RES SMD 7.5 OHM 1% 1/16W 0402 | 20783 More on Order |
|
| ERJ-H2RF8451X | RES 8.45K OHM 1% 1/10W 0402 | 934 More on Order |
|
| ERJ-UP3D1153V | RES 115K OHM 0.5% 1.4W 0603 | 975 More on Order |
| In Stock | 10841 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06102 | $0.06102 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.