For Reference Only
| Part Number | WSL2512R0250DTA |
| LIXINC Part # | WSL2512R0250DTA |
| Manufacturer | Vishay / Dale |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 0.025 OHM 0.5% 1W 2512 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | WSL2512R0250DTA PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 18 - Apr 22 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | WSL2512R0250DTA |
| Brand: | Vishay / Dale |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Vishay / Dale |
| Series: | WSL |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 25 mOhms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 1W |
| Composition: | Metal Element |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±75ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 170°C |
| Package / Case: | 2512 (6432 Metric) |
| Supplier Device Package: | 2512 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.035" (0.89mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RK73H1HTTC46R4F | RES 46.4 OHM 1% 1/20W 0201 | 932 More on Order |
|
| RN73R1JTTD4751F50 | RES 4.75K OHM 1% 1/10W 0603 | 920 More on Order |
|
| RN73H1JTTD97R6B25 | RES 97.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 | 980 More on Order |
|
| TNPW080516R0BETA | RES 16 OHM 0.1% 1/8W 0805 | 887 More on Order |
|
| AR0805FR-071KL | RES SMD 1K OHM 1% 1/8W 0805 | 984 More on Order |
|
| SR731JTTD4R02F | RES 4.02 OHM 1% 1/5W 0603 | 5670 More on Order |
|
| ERJ-PB6D3302V | RES SMD 33K OHM 0.5% 1/4W 0805 | 5884 More on Order |
|
| RN73R1ETTP1520F10 | RES 152 OHM 1% 1/16W 0402 | 894 More on Order |
|
| RN73H2BTTD2152B10 | RES 21.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 948 More on Order |
|
| TNPW12064K70BXCN | RES 4.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 990 More on Order |
|
| CHP2010L2701JNT | RES SMD THICK FILM 2010 | 808 More on Order |
|
| RN73H1JTTD1041B25 | RES 1.04K OHM 0.1% 1/10W 0603 | 965 More on Order |
|
| CRCW06038R45FNEB | RES SMD 8.45 OHM 1% 1/10W 0603 | 938 More on Order |
| In Stock | 10827 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.95200 | $0.952 |
| 2000 | $0.95200 | $1904 |
| 6000 | $0.94080 | $5644.8 |
| 10000 | $0.91466 | $9146.6 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.