For Reference Only
| Part Number | MCW0406MD4021BP100 |
| LIXINC Part # | MCW0406MD4021BP100 |
| Manufacturer | Vishay / Beyschlag |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES SMD 4.02K OHM 1/4W 0604 WIDE |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MCW0406MD4021BP100 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 14 - May 18 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | MCW0406MD4021BP100 |
| Brand: | Vishay / Beyschlag |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Vishay / Beyschlag |
| Series: | MCW AT - Precision |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 4.02 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | Wide 0604 (1610 Metric), 0406 |
| Supplier Device Package: | 0406 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.014" (0.35mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| CPF0603B16R2E1 | RES SMD 16.2 OHM 0.1% 1/16W 0603 | 853 More on Order |
|
| RN73R2BTTD6651D25 | RES 6.65K OHM 0.5% 1/4W 1206 | 845 More on Order |
|
| SR732BTTDR249F | CURRENT SENSE RESISTOR | 992 More on Order |
|
| WSL2512R0250DTA | RES 0.025 OHM 0.5% 1W 2512 | 834 More on Order |
|
| RK73H1HTTC46R4F | RES 46.4 OHM 1% 1/20W 0201 | 820 More on Order |
|
| RN73R1JTTD4751F50 | RES 4.75K OHM 1% 1/10W 0603 | 958 More on Order |
|
| RN73H1JTTD97R6B25 | RES 97.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 | 940 More on Order |
|
| TNPW080516R0BETA | RES 16 OHM 0.1% 1/8W 0805 | 951 More on Order |
|
| AR0805FR-071KL | RES SMD 1K OHM 1% 1/8W 0805 | 970 More on Order |
|
| SR731JTTD4R02F | RES 4.02 OHM 1% 1/5W 0603 | 5641 More on Order |
|
| ERJ-PB6D3302V | RES SMD 33K OHM 0.5% 1/4W 0805 | 5810 More on Order |
|
| RN73R1ETTP1520F10 | RES 152 OHM 1% 1/16W 0402 | 803 More on Order |
|
| RN73H2BTTD2152B10 | RES 21.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 883 More on Order |
| In Stock | 10823 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19250 | $0.1925 |
| 1000 | $0.19250 | $192.5 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.