For Reference Only
| Part Number | RK73B2ATTD393G |
| LIXINC Part # | RK73B2ATTD393G |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 39K OHM 2% 1/4W 0805 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RK73B2ATTD393G PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RK73B2ATTD393G |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | RK73B |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 39 kOhms |
| Tolerance: | ±2% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| ERJ-S1TF1240U | RES SMD 124 OHM 1% 1W 2512 | 964 More on Order |
|
| RN73R2ETTD1502B50 | RESISTOR THIN FILM 1210 SIZE 1% | 886 More on Order |
|
| RN73R2ATTD1781C25 | RES 1.78K OHM 0.25% 1/8W 0805 | 990 More on Order |
|
| SG73S1JTTD2322F | RES 23.2K OHM 1% 1/5W 0603 | 976 More on Order |
|
| ERJ-1GNJ911C | RES SMD 910 OHM 5% 1/20W 0201 | 88794 More on Order |
|
| RN73R1ETTP1871C50 | RES 1.87K OHM 0.25% 1/16W 0402 | 942 More on Order |
|
| RS73F2BTTD2870D | RES 287 OHM 0.5% 1/3W 1206 | 921 More on Order |
|
| MCT06030C1001FP500 | RES SMD 1K OHM 1% 1/8W 0603 | 27134 More on Order |
|
| CHP2010L4R99GGW | RES SMD THICK FILM 2010 | 990 More on Order |
|
| RNCF0805BTC576R | RES 576 OHM 0.1% 1/8W 0805 | 841 More on Order |
|
| RMCF1206FT33K2 | RES 33.2K OHM 1% 1/4W 1206 | 2147484461 More on Order |
|
| CRCW040222K0FKEDC | RES 22K OHM 1% 1/16W 0402 | 111169 More on Order |
|
| CPF0402B180KE1 | RES SMD 180K OHM 0.1% 1/16W 0402 | 19355 More on Order |
| In Stock | 10827 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01224 | $0.01224 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.