For Reference Only
| Part Number | RN73R1JTTD1961D50 |
| LIXINC Part # | RN73R1JTTD1961D50 |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 1.96K OHM 0.5% 1/10W 0603 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RN73R1JTTD1961D50 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RN73R1JTTD1961D50 |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | RN73R |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.96 kOhms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RS73G2ATTD1021D | RES 1.02K OHM 0.5% 1/4W 0805 | 961 More on Order |
|
| RT0805WRE07210RL | RES SMD 210 OHM 0.05% 1/8W 0805 | 817 More on Order |
|
| RN73R1JTTD7683F25 | RES 768K OHM 1% 1/10W 0603 | 902 More on Order |
|
| RN73H1ETTP5110D50 | RES 511 OHM 0.5% 1/16W 0402 | 834 More on Order |
|
| RN73R2BTTD75R0B10 | RES 75 OHM 0.1% 1/4W 1206 | 828 More on Order |
|
| RN731JTTD1272D50 | RES 12.7K OHM 0.5% 1/16W 0603 | 820 More on Order |
|
| RN73H2BTTD5300B05 | RES 530 OHM 0.1% 1/4W 1206 | 841 More on Order |
|
| RN73H2BTTD6801B10 | RES 6.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 879 More on Order |
|
| RC1206FR-079M76L | RES SMD 9.76M OHM 1% 1/4W 1206 | 912 More on Order |
|
| RGT1608P-1132-B-T5 | RES 11.3 KOHM 0.1% 1/16W 0603 | 10599 More on Order |
|
| SG73S2ATTD5363F | RES 536K OHM 1% 1/4W 0805 | 898 More on Order |
|
| RN73H1ETTP6801B10 | RES 6.8K OHM 0.1% 1/16W 0402 | 891 More on Order |
|
| AR0805FR-07402RL | RES SMD 402 OHM 1% 1/8W 0805 | 908 More on Order |
| In Stock | 10908 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05440 | $0.0544 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.