For Reference Only
| Part Number | ERJ-PB6D4222V |
| LIXINC Part # | ERJ-PB6D4222V |
| Manufacturer | Panasonic |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES SMD 42.2K OHM 0.5% 1/4W 0805 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ERJ-PB6D4222V PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | ERJ-PB6D4222V |
| Brand: | Panasonic |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Panasonic |
| Series: | ERJ-PB6 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 42.2 kOhms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RNCF0805BTC52K3 | RES 52.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 | 951 More on Order |
|
| SG73S1ETTP430J | RES 43 OHM 5% 1/8W 0402 | 861 More on Order |
|
| ERA-2VEB49R9X | RES 49.9 OHM 0.1% 1/10W 0402 | 998 More on Order |
|
| SG73S2ETTD8250F | RES 825 OHM 1% 1/2W 1210 | 990 More on Order |
|
| RN73H2ETTD34R4B25 | RES 34.4 OHM 0.1% 1/4W 1210 | 892 More on Order |
|
| CRGH2512F7K32 | RES SMD 7.32K OHM 1% 2W 2512 | 864 More on Order |
|
| RN73R2ATTD1180B05 | RES 118 OHM 0.1% 1/8W 0805 | 868 More on Order |
|
| RG2012N-9531-B-T5 | RES SMD 9.53K OHM 0.1% 1/8W 0805 | 871 More on Order |
|
| RK73H2HTTE1071D | RES 1.07K OHM 0.5% 3/4W 2010 | 899 More on Order |
|
| RK73H2ETTD6980F | RES 698 OHM 1% 1/2W 1210 | 10613 More on Order |
|
| RN73H2ATTD6041D50 | RES 6.04K OHM 0.5% 1/8W 0805 | 801 More on Order |
|
| RMCF0805FT22M0 | RES 22M OHM 1% 1/8W 0805 | 3086 More on Order |
|
| CRCW06035M76FKTA | RES SMD 5.76M OHM 1% 1/10W 0603 | 886 More on Order |
| In Stock | 15865 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23000 | $0.23 |
| 5000 | $0.02610 | $130.5 |
| 10000 | $0.02436 | $243.6 |
| 25000 | $0.02314 | $578.5 |
| 50000 | $0.02267 | $1133.5 |
| 125000 | $0.02219 | $2773.75 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.