For Reference Only
| Part Number | M55342H09B2F00RTS |
| LIXINC Part # | M55342H09B2F00RTS |
| Manufacturer | Vishay / Dale |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES SMD 2M OHM 1% 1W 2512 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | M55342H09B2F00RTS PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 19 - May 23 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | M55342H09B2F00RTS |
| Brand: | Vishay / Dale |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Vishay / Dale |
| Series: | Military, MIL-PRF-55342, RM2512 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 2 MOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 1W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Military, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case: | 2512 (6432 Metric) |
| Supplier Device Package: | 2512 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.033" (0.84mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| M55342E08B1C50RT5 | RES SMD 1.5M OHM 0.1% 0.8W 2010 | 949 More on Order |
|
| RC0805DR-0734RL | RES SMD 34 OHM 0.5% 1/8W 0805 | 897 More on Order |
|
| RG1005P-9762-B-T5 | RES SMD 97.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 | 26598 More on Order |
|
| ERJ-P08D3300V | RES SMD 330 OHM 0.5% 2/3W 1206 | 895 More on Order |
|
| RE1206FRE07182RL | RES SMD 182 OHM 1% 1/4W 1206 | 978 More on Order |
|
| RN73R2BTTD15R4D50 | RES 15.4 OHM 0.5% 1/4W 1206 | 934 More on Order |
|
| CRCW2010102RFKTF | RES SMD 102 OHM 1% 3/4W 2010 | 904 More on Order |
|
| MCT06030D2202DPW00 | RES 22K OHM 0.5% 1/8W 0603 | 832 More on Order |
|
| RNCF0805DTC14K7 | RES 14.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 | 819 More on Order |
|
| ERJ-12SF2872U | RES SMD 28.7K OHM 1% 3/4W 2010 | 13828 More on Order |
|
| HV732BTTD3244F | RES 3.24M OHM 1% 1/4W 1206 | 884 More on Order |
|
| RN73H2ATTD2213D25 | RES 221K OHM 0.5% 1/8W 0805 | 921 More on Order |
|
| AA0402FR-07453KL | RES SMD 453K OHM 1% 1/16W 0402 | 884 More on Order |
| In Stock | 10923 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $8.82000 | $8.82 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.