For Reference Only
| Part Number | ERJ-U02D1542X |
| LIXINC Part # | ERJ-U02D1542X |
| Manufacturer | Panasonic |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | 0402 ANTI-SULFUR RES. , 0.5%, 15 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ERJ-U02D1542X PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | ERJ-U02D1542X |
| Brand: | Panasonic |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Panasonic |
| Series: | ERJ-U02 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 15.4 kOhms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.016" (0.40mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| ERJ-6ENF4990V | RES SMD 499 OHM 1% 1/8W 0805 | 969 More on Order |
|
| RG1608P-6812-W-T1 | RES SMD 68.1K OHM 1/10W 0603 | 853 More on Order |
|
| ERA-6VPB6341V | RES 6.34K OHM 0.1% 1/4W 0805 | 979 More on Order |
|
| RN73H2BTTD51R7F100 | RES 51.7 OHM 1% 1/4W 1206 | 923 More on Order |
|
| TNPW06032K52BYEN | RES 2.52K OHM 0.1% 1/8W 0603 | 898 More on Order |
|
| ERJ-6GEYJ392V | RES SMD 3.9K OHM 5% 1/8W 0805 | 34727 More on Order |
|
| RNCF1206BTC4K32 | RES 4.32K OHM 0.1% 1/3W 1206 | 908 More on Order |
|
| CHP2512K4322FNT | RES SMD THICK FILM 2512 | 828 More on Order |
|
| CRGP2010F270R | CRGP 2010 270R 1% | 32676 More on Order |
|
| CHP0603K46R4FGT | RES SMD THICK FILM 0603 | 948 More on Order |
|
| RCS06037K68FKEA | RES SMD 7.68K OHM 1% 1/4W 0603 | 884 More on Order |
|
| RP73D2B340KBTDF | RES SMD 340K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 819 More on Order |
|
| RPC1210JT75K0 | RES 75K OHM 5% 1/2W 1210 | 942 More on Order |
| In Stock | 10909 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01540 | $0.0154 |
| 10000 | $0.01540 | $154 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.