For Reference Only
| Part Number | HV732BTTD1434F |
| LIXINC Part # | HV732BTTD1434F |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 1.43M OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | HV732BTTD1434F PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | HV732BTTD1434F |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | HV73 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.43 MOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | High Voltage, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RN73H2BTTD3161C25 | RES 3.16K OHM 0.25% 1/4W 1206 | 870 More on Order |
|
| RT0805CRC07340RL | RES SMD 340 OHM 0.25% 1/8W 0805 | 846 More on Order |
|
| PHP00805H66R5BBT1 | RES SMD 66.5 OHM 0.1% 5/8W 0805 | 898 More on Order |
|
| RN73H1ETTP3831F10 | RES 3.83K OHM 1% 1/16W 0402 | 998 More on Order |
|
| ERA-3AEB9762V | RES SMD 97.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 | 3443 More on Order |
|
| RMK22N19K6B | SFERNICE THIN FILMS | 972 More on Order |
|
| RMCF0805FT86R6 | RES 86.6 OHM 1% 1/8W 0805 | 744115989 More on Order |
|
| RN73H2ATTD2943D10 | RES 294K OHM 0.5% 1/8W 0805 | 801 More on Order |
|
| RV0805JR-074M7L | RES SMD 4.7M OHM 5% 1/8W 0805 | 884 More on Order |
|
| RT0603DRD0713K3L | RES SMD 13.3KOHM 0.5% 1/10W 0603 | 1971 More on Order |
|
| M55342H12B49D9RWS | RES SMD 49.9 OHM 1% 1/10W 0603 | 882 More on Order |
|
| SG73W3ATTE154M | RES 150K OHM 20% 1W 2512 | 935 More on Order |
|
| KRL3264-C-R033-F-T1 | RES 0.033 OHM 1% 1W 3264 | 2045 More on Order |
| In Stock | 10857 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09315 | $0.09315 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.