For Reference Only
| Part Number | RGT2012P-2673-B-T5 |
| LIXINC Part # | RGT2012P-2673-B-T5 |
| Manufacturer | Susumu |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 267 KOHM 0.1% 1/10W 0805 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RGT2012P-2673-B-T5 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 15 - May 19 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RGT2012P-2673-B-T5 |
| Brand: | Susumu |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Susumu |
| Series: | RGT |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 267 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RCL061230R0JNEA | RES SMD 30 OHM 3/4W 1206 WIDE | 2044 More on Order |
|
| RL1220S-7R5-F | RES SMD 7.5 OHM 1% 1/3W 0805 | 1129 More on Order |
|
| RT0603CRD072K37L | RES SMD 2.37K OHM 1/10W 0603 | 952 More on Order |
|
| SMM02040D3303BB100 | RES 330K OHM 0.1% 1/4W MELF 0204 | 996 More on Order |
|
| RNCS0603BKE6K49 | RES 6.49K OHM 0.1% 1/16W 0603 | 933 More on Order |
|
| SM6227JT33R0 | RES 33 OHM 5% 3W 6227 | 818 More on Order |
|
| SG73S1JTTD6201D | RES 6.2K OHM 0.5% 1/5W 0603 | 836 More on Order |
|
| RN73R2BTTD2700D25 | RES 270 OHM 0.5% 1/4W 1206 | 844 More on Order |
|
| RT1206CRD07374KL | RES SMD 374K OHM 0.25% 1/4W 1206 | 909 More on Order |
|
| CRCW080520R5FKEBC | RES 20.5 OHM 1% 1/8W 0805 | 892 More on Order |
|
| PHP00603E2211BBT1 | RES SMD 2.21K OHM 0.1% 3/8W 0603 | 884 More on Order |
|
| RC1005F6043CS | RES SMD 604K OHM 1% 1/16W 0402 | 964 More on Order |
|
| CR1206-FX-66R5ELF | RES SMD 66.5 OHM 1% 1/4W 1206 | 814 More on Order |
| In Stock | 10973 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09310 | $0.0931 |
| 5000 | $0.09310 | $465.5 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.