For Reference Only
| Part Number | PATT1206E4993BGT1 |
| LIXINC Part # | PATT1206E4993BGT1 |
| Manufacturer | Vishay |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES SMD 499K OHM 0.1% 0.4W 1206 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | PATT1206E4993BGT1 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 14 - Apr 18 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | PATT1206E4993BGT1 |
| Brand: | Vishay |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Vishay |
| Series: | PATT |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 499 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.4W, 2/5W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.018" (0.46mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RN73R2ETTD1873D100 | RESISTOR THIN FILM 1210 SIZE 1% | 815 More on Order |
|
| RN73H2ETTD87R6A25 | RES 87.6 OHM 0.05% 1/4W 1210 | 942 More on Order |
|
| RG1608P-470-W-T1 | RES SMD 47 OHM 0.05% 1/10W 0603 | 939 More on Order |
|
| RG1608P-5110-W-T5 | RES SMD 511 OHM 0.05% 1/10W 0603 | 924 More on Order |
|
| RN73R2ETTD6810C25 | RESISTOR THIN FILM 1210 SIZE 1% | 858 More on Order |
|
| RT0805CRE07750KL | RES SMD 750K OHM 0.25% 1/8W 0805 | 985 More on Order |
|
| RN731JTTD4172C25 | RES 41.7K OHM 0.25% 1/16W 0603 | 854 More on Order |
|
| ERJ-P08J113V | RES SMD 11K OHM 5% 2/3W 1206 | 10876 More on Order |
|
| MCU08050D5369BP100 | RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 | 968 More on Order |
|
| D55342K07B22D1RTSV | RES SMD 22.1 OHM 1% 1/4W 1206 | 874 More on Order |
|
| M55342H12B56H2RWS | RES SMD 56.2K OHM 2% 1/10W 0603 | 837 More on Order |
|
| TNPU0805294RAZEN00 | RES SMD 294 OHM 0.05% 1/8W 0805 | 989 More on Order |
|
| RN73R2BTTD1021C50 | RES 1.02K OHM 0.25% 1/4W 1206 | 853 More on Order |
| In Stock | 12256 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.69000 | $1.69 |
| 1000 | $0.61187 | $611.87 |
| 2000 | $0.59807 | $1196.14 |
| 5000 | $0.59588 | $2979.4 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.