For Reference Only
| Part Number | ERJ-S14F17R8U |
| LIXINC Part # | ERJ-S14F17R8U |
| Manufacturer | Panasonic |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES SMD 17.8 OHM 1% 1/2W 1210 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ERJ-S14F17R8U PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 18 - Apr 22 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | ERJ-S14F17R8U |
| Brand: | Panasonic |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Panasonic |
| Series: | ERJ-S14 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 17.8 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1210 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RG1608P-9311-D-T5 | RES SMD 9.31KOHM 0.5% 1/10W 0603 | 952 More on Order |
|
| RN73H1JTTD5051A10 | RES 5.05K OHM 0.05% 1/10W 0603 | 994 More on Order |
|
| RN73C2A22KBTG | RES SMD 22K OHM 0.1% 1/10W 0805 | 944 More on Order |
|
| RP73D2B10K7BTG | RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 917 More on Order |
|
| ERJ-H2RD95R3X | RES 95.3 OHM 0.5% 1/10W 0402 | 843 More on Order |
|
| RCP0505B820RGS3 | RES SMD 820 OHM 2% 1.4W 0505 | 856 More on Order |
|
| RN73H1ETTP2981F25 | RES 2.98K OHM 1% 1/16W 0402 | 891 More on Order |
|
| ERJ-L06UF68MV | RES 0.068 OHM 1% 1/4W 0805 | 883 More on Order |
|
| RN73H2BTTD19R8C50 | RES 19.8 OHM 0.25% 1/4W 1206 | 983 More on Order |
|
| RS73F2BTTD9103B | RES 910K OHM 0.1% 1/3W 1206 | 846 More on Order |
|
| RN73R2BTTD2050B05 | RES 205 OHM 0.1% 1/4W 1206 | 804 More on Order |
|
| RN73H2ATTD1422C50 | RES 14.2K OHM 0.25% 1/8W 0805 | 954 More on Order |
|
| RT0805FRD07118RL | RES SMD 118 OHM 1% 1/8W 0805 | 815 More on Order |
| In Stock | 10958 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08585 | $0.08585 |
| 5000 | $0.08585 | $429.25 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.