For Reference Only
| Part Number | CRCW12062M40JNEBC |
| LIXINC Part # | CRCW12062M40JNEBC |
| Manufacturer | Vishay / Dale |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 2.4M OHM 5% 1/4W 1206 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CRCW12062M40JNEBC PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 18 - May 22 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | CRCW12062M40JNEBC |
| Brand: | Vishay / Dale |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Vishay / Dale |
| Series: | CRCW-C |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 2.4 MOhms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RT1206BRC074K48L | RES SMD 4.48K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 890 More on Order |
|
| TNPW0805657RBETY | RES 657 OHM 0.1% 1/8W 0805 | 993 More on Order |
|
| RC1206DR-07412KL | RES SMD 412K OHM 0.5% 1/4W 1206 | 938 More on Order |
|
| ESR10EZPF14R3 | RES SMD 14.3 OHM 1% 0.4W 0805 | 851 More on Order |
|
| RNCF0805DKC221R | RES 221 OHM 0.5% 1/8W 0805 | 845 More on Order |
|
| RN73R2BTTD8351B05 | RES 8.35K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 900 More on Order |
|
| SR732ATTDR287F | CURRENT SENSE RESISTOR | 889 More on Order |
|
| RN73R2ETTD78R7D100 | RESISTOR THIN FILM 1210 SIZE 1% | 889 More on Order |
|
| PLTT0805Z1421QGT5 | RES SMD 1.42KOHM 0.02% 1/4W 0805 | 883 More on Order |
|
| RN731JTTD1873D100 | RES 187K OHM 0.5% 1/16W 0603 | 999 More on Order |
|
| CRCW120647R0JNEC | RES SMD 47 OHM 5% 1/4W 1206 | 931 More on Order |
|
| RT1210BRD0743RL | RES SMD 43 OHM 0.1% 1/4W 1210 | 853 More on Order |
|
| AT0805DRE0743K2L | RES SMD 43.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 | 944 More on Order |
| In Stock | 10902 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.00725 | $0.00725 |
| 30000 | $0.00692 | $207.6 |
| 50000 | $0.00634 | $317 |
| 100000 | $0.00622 | $622 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.