For Reference Only
| Part Number | ERJ-U0XF2672Y |
| LIXINC Part # | ERJ-U0XF2672Y |
| Manufacturer | Panasonic |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 26.7K OHM 1% 1/32W 01005 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ERJ-U0XF2672Y PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | ERJ-U0XF2672Y |
| Brand: | Panasonic |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Panasonic |
| Series: | ERJ-U0X |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 26.7 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.03W, 1/32W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Anti-Sulfur |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case: | 01005 (0402 Metric) |
| Supplier Device Package: | 01005 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.006" (0.15mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RNCF0603DKE17K8 | RES 17.8K OHM 0.5% 1/10W 0603 | 997 More on Order |
|
| RNCF1206BKE3K32 | RES 3.32K OHM 0.1% 1/3W 1206 | 858 More on Order |
|
| RNCF1206DTE16R5 | RES 16.5 OHM 0.5% 1/3W 1206 | 991 More on Order |
|
| SG73P2BTTD1271D | RES 1.27K OHM 0.5% 1/3W 1206 | 922 More on Order |
|
| LVT04R0100FER | RES 0.01 OHM 1% 1/3W 0402 | 125540 More on Order |
|
| RN73H2BTTD68R1D10 | RES 68.1 OHM 0.5% 1/4W 1206 | 963 More on Order |
|
| ERJ-H2CF8R87X | RES 8.87 OHM 1% 1/10W 0402 | 881 More on Order |
|
| RG1005V-2740-P-T1 | RES SMD 274 OHM 0.02% 1/16W 0402 | 816 More on Order |
|
| RCP0603W50R0GTP | RES SMD 50 OHM 2% 1.5W 0603 | 888 More on Order |
|
| ERJ-H3ED11R5V | RES 11.5 OHM 0.5% 1/6W 0603 | 909 More on Order |
|
| WK73R2BTTD1650D | RES 165 OHM 0.5% 1W 1206 | 958 More on Order |
|
| RN73H1ETTP4221D10 | RES 4.22K OHM 0.5% 1/16W 0402 | 825 More on Order |
|
| RT0805DRD0754K9L | RES SMD 54.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 | 906 More on Order |
| In Stock | 10869 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06102 | $0.06102 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.