For Reference Only
| Part Number | RK73G1JTTD29R4F |
| LIXINC Part # | RK73G1JTTD29R4F |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 29.4 OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RK73G1JTTD29R4F PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 18 - May 22 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RK73G1JTTD29R4F |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | RK73G |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 29.4 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RN73R1JTTD8450B05 | RES 845 OHM 0.1% 1/10W 0603 | 814 More on Order |
|
| CRCW080526R7FKEB | RES SMD 26.7 OHM 1% 1/8W 0805 | 894 More on Order |
|
| RN73R1JTTD1102F10 | RES 11K OHM 1% 1/10W 0603 | 986 More on Order |
|
| RC0201DR-0730K1L | RES SMD 30.1KOHM 0.5% 1/20W 0201 | 819 More on Order |
|
| SMM02040C2552FB300 | RES 25.5K OHM 1% 1/4W MELF 0204 | 891 More on Order |
|
| Y44870R10000B9R | RES 0.1 OHM 0.1% 1W 2512 | 892 More on Order |
|
| SR731ETTPR10G | CURRENT SENSE RESISTOR | 803 More on Order |
|
| RN73R1JTTD10R1F50 | RES 10.1 OHM 1% 1/10W 0603 | 951 More on Order |
|
| RT1206BRD07261KL | RES SMD 261K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 5297 More on Order |
|
| RN73H2BTTD4990B50 | RES 499 OHM 0.1% 1/4W 1206 | 950 More on Order |
|
| RCP1206W110RGWB | RES SMD 110 OHM 2% 2.4W 1206 | 851 More on Order |
|
| RN73R2ETTD3441F10 | RESISTOR THIN FILM 1210 SIZE 1% | 848 More on Order |
|
| RN73H2BTTD8351A25 | RES 8.35K OHM 0.05% 1/4W 1206 | 949 More on Order |
| In Stock | 10808 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03960 | $0.0396 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.