For Reference Only
| Part Number | RP73D2A54K9BTG |
| LIXINC Part # | RP73D2A54K9BTG |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES SMD 54.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RP73D2A54K9BTG PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 18 - Apr 22 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RP73D2A54K9BTG |
| Brand: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Series: | RP73, Holsworthy |
| Package: | Strip |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 54.9 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±15ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RNCF1206DKE309R | RES 309 OHM 0.5% 1/3W 1206 | 874 More on Order |
|
| RN73R2ETTD1760B50 | RESISTOR THIN FILM 1210 SIZE 1% | 979 More on Order |
|
| RK73B2ATTD510G | RES 51 OHM 2% 1/4W 0805 | 877 More on Order |
|
| M55342K01B100DPT0V | RES SMD 100 OHM 1% 1/20W 0502 | 959 More on Order |
|
| CR013322F | RES SMD 33.2K OHM 1% 1W 2512 | 843 More on Order |
|
| RN73R1JTTD3832F50 | RES 38.3K OHM 1% 1/10W 0603 | 814 More on Order |
|
| RN731JTTD2553B25 | RES 255K OHM 0.1% 1/16W 0603 | 907 More on Order |
|
| RN73R2BTTD4533D25 | RES 453K OHM 0.5% 1/4W 1206 | 872 More on Order |
|
| RG1608N-510-W-T5 | RES SMD 51 OHM 0.05% 1/10W 0603 | 875 More on Order |
|
| CRCW1206510KDHTAP | RES SMD 510K OHM 0.5% 1/4W 1206 | 964 More on Order |
|
| RMCF0402JT1M60 | RES 1.6M OHM 5% 1/16W 0402 | 20227 More on Order |
|
| TNPW080516K2FEEA | RES 16.2K OHM 1% 1/5W 0805 | 868 More on Order |
|
| ERJ-3BWJR036V | RES 0.036 OHM 5% 1/3W 0603 | 2924 More on Order |
| In Stock | 10973 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.71632 | $0.71632 |
| 250 | $0.71632 | $179.08 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.