For Reference Only
| Part Number | ERJ-PA2F1540X |
| LIXINC Part # | ERJ-PA2F1540X |
| Manufacturer | Panasonic |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES SMD 154 OHM 1% 1/5W 0402 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ERJ-PA2F1540X PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 14 - May 18 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | ERJ-PA2F1540X |
| Brand: | Panasonic |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Panasonic |
| Series: | ERJ-PA2 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 154 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.2W, 1/5W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.016" (0.40mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RS73G2ATTD1821B | RES 1.82K OHM 0.1% 1/4W 0805 | 868 More on Order |
|
| RN73R2ETTD4530B10 | RESISTOR THIN FILM 1210 SIZE 1% | 925 More on Order |
|
| RT0402DRD0784K5L | RES SMD 84.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 | 865 More on Order |
|
| RG1608V-3571-D-T5 | RES SMD 3.57KOHM 0.5% 1/10W 0603 | 858 More on Order |
|
| RK73B3ATTE115G | RES 1.1M OHM 2% 1W 2512 | 986 More on Order |
|
| RK73G2ATTD2320F | THICKFILM RESISTOR 0805 | 921 More on Order |
|
| RN73R1ETTP1052D25 | RES 10.5K OHM 0.5% 1/16W 0402 | 816 More on Order |
|
| RG1005P-9531-W-T5 | RES SMD 9.53K OHM 1/16W 0402 | 807 More on Order |
|
| ERJ-U1TF5621U | RES 5.62K OHM 1% 1W 2512 SMD | 823 More on Order |
|
| AA1218FK-0719R6L | RES SMD 19.6 OHM 1W 1812 WIDE | 966 More on Order |
|
| RN73R1JTTD1420B50 | RES 142 OHM 0.1% 1/10W 0603 | 879 More on Order |
|
| RN73R1JTTD1452F100 | RES 14.5K OHM 1% 1/10W 0603 | 926 More on Order |
|
| RN73R2ATTD7063B25 | RES 706K OHM 0.1% 1/8W 0805 | 821 More on Order |
| In Stock | 10956 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02233 | $0.02233 |
| 10000 | $0.02233 | $223.3 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.