For Reference Only
| Part Number | RN73R2ETTD2610C50 |
| LIXINC Part # | RN73R2ETTD2610C50 |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RESISTOR THIN FILM 1210 SIZE 1% |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RN73R2ETTD2610C50 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RN73R2ETTD2610C50 |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | RN73R |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 261 Ohms |
| Tolerance: | ±0.25% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1210 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| TNPW12062K03BETY | RES 2.03K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 948 More on Order |
|
| D55342H07B205DRWS | RES SMD 205 OHM 1% 1/4W 1206 | 939 More on Order |
|
| CR0805-JW-822ELF | RES SMD 8.2K OHM 5% 1/8W 0805 | 25718 More on Order |
|
| TLM2AER039JTD | RES 0.039 OHM 5% 1/4W 0805 | 932 More on Order |
|
| CPF0805B715RE | RES 715 OHM 0.1% 1/10W 0805 | 850 More on Order |
|
| CRCW120610R5FKEB | RES SMD 10.5 OHM 1% 1/4W 1206 | 949 More on Order |
|
| RP73PF1E10R7BTD | RES 10.7 OHM 0.1% 1/10W 0402 | 10763 More on Order |
|
| SG73P2ETTD21R0F | RES 21 OHM 1% 1/2W 1210 | 999 More on Order |
|
| 35507R5FT | RES 3550 7R5 1% | 2856 More on Order |
|
| CRCW020154K9FNED | RES SMD 54.9K OHM 1% 1/20W 0201 | 13492 More on Order |
|
| RN73R2BTTD8873B50 | RES 887K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 823 More on Order |
|
| RN73R2BTTD2050A25 | RES 205 OHM 0.05% 1/4W 1206 | 808 More on Order |
|
| AT0805DRD07750KL | RES SMD 750K OHM 0.5% 1/8W 0805 | 964 More on Order |
| In Stock | 10922 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19950 | $0.1995 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.