For Reference Only
| Part Number | RN73H1JTTD4271F50 |
| LIXINC Part # | RN73H1JTTD4271F50 |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 4.27K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RN73H1JTTD4271F50 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RN73H1JTTD4271F50 |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | RN73H |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 4.27 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RNCF0805TKY3K32 | RES 3.32K OHM 0.01% 1/8W 0805 | 969 More on Order |
|
| RN73R2ATTD3363D50 | RES 336K OHM 0.5% 1/8W 0805 | 902 More on Order |
|
| CRCW06033R83FNEB | RES SMD 3.83 OHM 1% 1/10W 0603 | 950 More on Order |
|
| RK73B2ERTTD100J | RES 10 OHM 5% 1/2W 1210 | 841 More on Order |
|
| CRCW06034K64FKTC | RES SMD 4.64K OHM 1% 1/10W 0603 | 875 More on Order |
|
| RT0805CRE0751KL | RES SMD 51K OHM 0.25% 1/8W 0805 | 851 More on Order |
|
| ERJ-1TRQFR43U | RES 0.43 OHM 1% 1W 2512 | 961 More on Order |
|
| Y16282K80000F0R | RES SMD 2.8K OHM 1% 3/4W 2512 | 993 More on Order |
|
| RN73C1J200RBTG | RES SMD 200 OHM 0.1% 1/16W 0603 | 2068 More on Order |
|
| M55342E12B21B5RWI | RES SMD 21.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 | 803 More on Order |
|
| ERJ-P03D51R0V | RES SMD 51 OHM 0.5% 1/5W 0603 | 851 More on Order |
|
| M55342E08B49D9RWS | RES SMD 49.9 OHM 1% 0.8W 2010 | 935 More on Order |
|
| AT1206BRD0717K4L | RES SMD 17.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 | 917 More on Order |
| In Stock | 10899 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06560 | $0.0656 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.