For Reference Only
| Part Number | RNCF0805BTE92K0 |
| LIXINC Part # | RNCF0805BTE92K0 |
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 92K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RNCF0805BTE92K0 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RNCF0805BTE92K0 |
| Brand: | Stackpole Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Stackpole Electronics, Inc. |
| Series: | RNCF |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 92 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| CRGP0402F82R | CRGP 0402 82R 1% | 86075 More on Order |
|
| ERJ-8GEYJ362V | RES SMD 3.6K OHM 5% 1/4W 1206 | 149235 More on Order |
|
| RN731JTTD33R2C25 | RES 33.2 OHM 0.25% 1/16W 0603 | 805 More on Order |
|
| RN73R1JTTD2983D100 | RES 298K OHM 0.5% 1/10W 0603 | 989 More on Order |
|
| RK73B2HTTE3R9J | RES 3.9 OHM 5% 3/4W 2010 | 14126 More on Order |
|
| ERJ-6ENF3011V | RES SMD 3.01K OHM 1% 1/8W 0805 | 960 More on Order |
|
| ERJ-PA2F11R3X | RES SMD 11.3 OHM 1% 1/5W 0402 | 894 More on Order |
|
| RN73R1JTTD2701A05 | RES 2.7K OHM 0.05% 1/10W 0603 | 859 More on Order |
|
| PLTT0805Z4071AGT5 | RES SMD 4.07KOHM 0.05% 1/4W 0805 | 821 More on Order |
|
| RS73F2BTTD2321C | RES 2.32K OHM 0.25% 1/3W 1206 | 954 More on Order |
|
| TNPW060363K4BECN | RES 63.4K OHM 0.1% 1/10W 0603 | 885 More on Order |
|
| RP73D1J12K1BTG | RES SMD 12.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 | 939 More on Order |
|
| RCP2512W680RJS3 | RES SMD 680 OHM 5% 3.5W 2512 | 916 More on Order |
| In Stock | 10967 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05400 | $0.054 |
| 5000 | $0.05400 | $270 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.