For Reference Only
| Part Number | RN73H2BTTD1760B50 |
| LIXINC Part # | RN73H2BTTD1760B50 |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 176 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RN73H2BTTD1760B50 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 14 - May 18 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RN73H2BTTD1760B50 |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | RN73H |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 176 Ohms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RCWE0612R698FKEA | RES 0.698 OHM 1% 1W 0612 | 957 More on Order |
|
| RC0402FR-07499RP | RES 499 OHM 1% 1/16W 0402 | 857 More on Order |
|
| CRCW08058M25FKEB | RES SMD 8.25M OHM 1% 1/8W 0805 | 806 More on Order |
|
| RN73R2ETTD2641F25 | RESISTOR THIN FILM 1210 SIZE 1% | 880 More on Order |
|
| RN73H1ETTP47R5C10 | RES 47.5 OHM 0.25% 1/16W 0402 | 808 More on Order |
|
| RS73G2ATTD1743F | RES 174K OHM 1% 1/4W 0805 | 821 More on Order |
|
| TNPW080530K1DEEA | RES 30.1K OHM 0.5% 1/5W 0805 | 963 More on Order |
|
| CPF-A-0805B22KE1 | RES SMD 22K OHM 0.1% 1/10W 0805 | 995 More on Order |
|
| SR1218JK-0718RL | RES 18 OHM 5% 1W 1812 WIDE | 979 More on Order |
|
| RG2012V-2321-P-T1 | RES SMD 2.32KOHM 0.02% 1/8W 0805 | 888 More on Order |
|
| RN73R2ETTD76R8A25 | RESISTOR THIN FILM 1210 SIZE 1% | 968 More on Order |
|
| WK73R2BTTD1500D | RES 150 OHM 0.5% 1W 1206 | 943 More on Order |
|
| CRCW1218294RFKEK | RES SMD 294 OHM 1% 1W 1218 | 882 More on Order |
| In Stock | 10818 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16795 | $0.16795 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.