For Reference Only
| Part Number | RQ73C2A7K68BTD |
| LIXINC Part # | RQ73C2A7K68BTD |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 7.68 KOHMS 0.1% 1/5W 0805 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RQ73C2A7K68BTD PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RQ73C2A7K68BTD |
| Brand: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Series: | RQ73 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 7.68 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.2W, 1/5W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±10ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| WR08W1R40FTL | RES 1.4 OHM 1% 1/8W 0805 | 857 More on Order |
|
| CRCW04021M82FKED | RES SMD 1.82M OHM 1% 1/16W 0402 | 25573 More on Order |
|
| RN73H1JTTD3300D50 | RES 330 OHM 0.5% 1/10W 0603 | 803 More on Order |
|
| RN73C2A21RBTG | RES SMD 21 OHM 0.1% 1/10W 0805 | 832 More on Order |
|
| RNCF1206DKE80R6 | RES 80.6 OHM 0.5% 1/3W 1206 | 876 More on Order |
|
| CRCW0805806RFKEAC | RES 806 OHM 1% 1/8W 0805 | 908 More on Order |
|
| PHP00603E5620BST1 | RES SMD 562 OHM 0.1% 3/8W 0603 | 933 More on Order |
|
| RK73G1ETTP2613D | RES 261K OHM 0.5% 1/10W 0402 | 804 More on Order |
|
| RK73G1ETTP7682D | RES 76.8K OHM 0.5% 1/10W 0402 | 9770 More on Order |
|
| ERJ-U2RD9092X | RES 90.9K OHM 0.5% 1/10W 0402 SM | 941 More on Order |
|
| HV73V1JTTD4023F | RES 402K OHM 1% 1/10W 0603 | 963 More on Order |
|
| ERJ-S06F3090V | RES SMD 309 OHM 1% 1/8W 0805 | 973 More on Order |
|
| KTR25JZPF2R40 | RES SMD 2.4 OHM 1% 1/3W 1210 | 3624 More on Order |
| In Stock | 19638 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.73000 | $0.73 |
| 5000 | $0.25242 | $1262.1 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.