For Reference Only
| Part Number | SR732ATTD2R20D |
| LIXINC Part # | SR732ATTD2R20D |
| Manufacturer | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | CURRENT SENSE RESISTOR |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SR732ATTD2R20D PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | SR732ATTD2R20D |
| Brand: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Series: | SR73 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 2.2 Ohms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.333W, 1/3W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| ERA-8ARW5492V | RES SMD 54.9KOHM 0.05% 1/4W 1206 | 4801 More on Order |
|
| CRT0805-FZ-1003EST | RES 100K OHM 1% 1/8W 0805 | 18599 More on Order |
|
| TNPW1206243KDETA | RES 243K OHM 0.5% 1/4W 1206 | 913 More on Order |
|
| RT0402FRE07698RL | RES SMD 698 OHM 1% 1/16W 0402 | 939 More on Order |
|
| RT2512FKE07732KL | RES SMD 732K OHM 1% 3/4W 2512 | 861 More on Order |
|
| M55342E03B15E0RWS | RES SMD 15K OHM 1% 1/5W 1005 | 868 More on Order |
|
| SG73S2BTTD513J | RES 51K OHM 5% 1/3W 1206 | 966 More on Order |
|
| RT0603WRD074K75L | RES SMD 4.75K OHM 1/10W 0603 | 971 More on Order |
|
| RNCF0603BTE432K | RES 432K OHM 0.1% 1/10W 0603 | 965 More on Order |
|
| RN73H1ETTP1141C25 | RES 1.14K OHM 0.25% 1/16W 0402 | 947 More on Order |
|
| RNCF0201DTC86R6 | RES 86.6 OHM 0.5% 1/32W 0201 | 854 More on Order |
|
| RN73R2ATTD4271D50 | RES 4.27K OHM 0.5% 1/8W 0805 | 812 More on Order |
|
| RT0805BRD07180RL | RES SMD 180 OHM 0.1% 1/8W 0805 | 2538 More on Order |
| In Stock | 10929 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11305 | $0.11305 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.