For Reference Only
| Part Number | RCWE0402R270FKEA |
| LIXINC Part # | RCWE0402R270FKEA |
| Manufacturer | Vishay / Dale |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 0.27 OHM 1% 1/8W 0402 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RCWE0402R270FKEA PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | RCWE0402R270FKEA |
| Brand: | Vishay / Dale |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Vishay / Dale |
| Series: | RCWE |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 270 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.041" L x 0.022" W (1.05mm x 0.55mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.018" (0.45mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| RT0805FRE0769R8L | RES SMD 69.8 OHM 1% 1/8W 0805 | 932 More on Order |
|
| CRCW120636K0JNEB | RES SMD 36K OHM 5% 1/4W 1206 | 917 More on Order |
|
| RCS080591R0JNEA | RES SMD 91 OHM 5% 0.4W 0805 | 953 More on Order |
|
| AT0402BRD0710K7L | RES SMD 10.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 | 846 More on Order |
|
| SR732ATTD2R20D | CURRENT SENSE RESISTOR | 800 More on Order |
|
| ERA-8ARW5492V | RES SMD 54.9KOHM 0.05% 1/4W 1206 | 4738 More on Order |
|
| CRT0805-FZ-1003EST | RES 100K OHM 1% 1/8W 0805 | 18585 More on Order |
|
| TNPW1206243KDETA | RES 243K OHM 0.5% 1/4W 1206 | 887 More on Order |
|
| RT0402FRE07698RL | RES SMD 698 OHM 1% 1/16W 0402 | 956 More on Order |
|
| RT2512FKE07732KL | RES SMD 732K OHM 1% 3/4W 2512 | 890 More on Order |
|
| M55342E03B15E0RWS | RES SMD 15K OHM 1% 1/5W 1005 | 925 More on Order |
|
| SG73S2BTTD513J | RES 51K OHM 5% 1/3W 1206 | 813 More on Order |
|
| RT0603WRD074K75L | RES SMD 4.75K OHM 1/10W 0603 | 947 More on Order |
| In Stock | 15499 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.72000 | $0.72 |
| 10000 | $0.16606 | $1660.6 |
| 30000 | $0.16277 | $4883.1 |
| 50000 | $0.16106 | $8053 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.