For Reference Only
| Part Number | WSL0805R1800FEB |
| LIXINC Part # | WSL0805R1800FEB |
| Manufacturer | Vishay / Dale |
| Category | Resistors › Chip Resistors-Surface Mount |
| Description | RES 0.18 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | WSL0805R1800FEB PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 14 - Apr 18 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | WSL0805R1800FEB |
| Brand: | Vishay / Dale |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Chip Resistors-Surface Mount |
| Manufacturer: | Vishay / Dale |
| Series: | WSL |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 180 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Metal Element |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±75ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 170°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.018" (0.46mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| CRCW12063R24FKEA | RES SMD 3.24 OHM 1% 1/4W 1206 | 5951 More on Order |
|
| ESR10EZPJ184 | RES SMD 180K OHM 5% 0.4W 0805 | 3141 More on Order |
|
| TNPW06034K07BEEN | RES 4.07K OHM 0.1% 1/8W 0603 | 974 More on Order |
|
| CRCW2512732KFKEG | RES SMD 732K OHM 1% 1W 2512 | 829 More on Order |
|
| RS73G2ATTD1693C | RES 169K OHM 0.25% 1/4W 0805 | 988 More on Order |
|
| SG73P2ATTD5492F | RES 54.9K OHM 1% 1/4W 0805 | 982 More on Order |
|
| RC2010FK-072R55L | RES SMD 2.55 OHM 1% 3/4W 2010 | 944 More on Order |
|
| RN731JTTD1181F25 | RES 1.18K OHM 1% 1/16W 0603 | 846 More on Order |
|
| SMA-A0204BTNX1K5 | RES 1.5K OHM 0.1% 2/5W MELF 0204 | 10477 More on Order |
|
| TNPW12061M74BEEA | RES 1.74M OHM 0.1% 2/5W 1206 | 892 More on Order |
|
| RN73H2ETTD1273F10 | RES 127K OHM 1% 1/4W 1210 | 916 More on Order |
|
| RC0201DR-076K98L | RES SMD 6.98KOHM 0.5% 1/20W 0201 | 919 More on Order |
|
| RT0402BRD075K23L | RES SMD 5.23KOHM 0.1% 1/16W 0402 | 1695 More on Order |
| In Stock | 10923 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.32602 | $0.32602 |
| 1000 | $0.32602 | $326.02 |
| 2000 | $0.31757 | $635.14 |
| 5000 | $0.31104 | $1555.2 |
| 10000 | $0.30187 | $3018.7 |
| 25000 | $0.29414 | $7353.5 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.